ABD ÖĞRENCİ VE İŞÇİ VİZELERİNİ ASKIYA ALDI

ABD Başkanı Donald Trump, pandeminin yayılmasının sebepleri arasında gösterdiği, yurtdışından gelen öğrenci ve işçilerin vize işlemlerin askıya alındığını duyurdu.

Trump açıklamasında, ABD’de pandeminin hızlı yayılmasının nedenlerini ortadan kaldıracağız. Yurt dışıdan gelen işçiler bir çok Amerikalının işlerini kaybetmesine de yol açtılar, dedi.

Karara göre yıl sonuna kadar H-1B ( çalışma), H-2B ( geçici çalışma)  ve J-1 (öğrenci) vizesi verilmeyecek. Çok uluslu şirketlerin yöneticilerine verilen L-1 vizeleri ise geçerliliğini koruyacak. Bu yasağın halen Amerika’da bulunanları kapsamadığı öğrenildi.

45,5 milyon Amerika vatandaşı Mart ayından beri devletten işsizlik ödeneği talep ediyor. Bu rakam toplam işgücü sayısının dörtte birini oluşturuyor. Beyaz Saray alınan bu yasaklama kararı ile birlikte 525.000 Amerika vatandaşının yabancıların yerine istihdam edilmesini planlıyor.

Trump’ın muhalifleri ise ABD Başkanının göçü azaltma vaadini yerine getirmek için bu durumu kullandığı görüşündeler.  ABD 60 gün süre ile yeşil kart başvurularını da askıya aldı. Ancak birinci dereceden yakınları olanlar bu karardan muaf olacaklar.