ALMANYA’DAN KARADAĞ’A ŞOK

Karadağ ve Türkiye seyahat edilmesi riskli ülkeler arasında

Almanya’da pandemi ile mücadele konusunda kararları alan Robert Koch Enstitüsü, 160 ülkeyi riskli bölge ilan etti ve bu ülkelere seyahat edenlerin Almanya’ya girişinde 14 günlük karantina uygulamasına tabi olacağını açıkladı. Almanya, Karadağ’ın en fazla turist beklentisi içinde olduğu ülkelerin başında yer alıyor.

İşte Almanya’nın riskli gördüğü ülkeler (liste için tıklayınız)

Enstistü açıklamasında; aralarında Türkiye ve Karadağ’ın da bulunduğu 160 ülkenin belirlenmesinde; öncelikle son 7 gün içinde 100.000 kişi başına 50’den fazla yeni enfekte vaka bulunması, ikincil faktör olarak ta bu nominal değerlerin altında kalan ülkeler için artan bir enfeksiyon riski olup olmadığı konusunda nitel kriterler kullanılmıştır. Nitel kriterler; ülkedeki Alman diplomatik misyonlarından eğer mevcut ise Federal Sağlık Bakanlığı ve İçişleri bakanlığının saha raporlarıdır. Değerlendirme için belirleyici olan enfekte olan hasta sayısı, test kapasitesi, kişi başına yapılan test oranı ve alınan güvenlik ve hijyen tedbirleridir, denildi.

Türkiye’nin son günlerde yükselen yeni vakaları var. Bu sebeple karar Türkiye için anlayışla karşılanabilir. Peki Karadağ neden riskli bölge?

Karadağ, her ne kadar yetkililer tersini açıklasa da, sağlık sistemi olarak Avrupa’nın hatta Balkanların en zayıf halkası. Sağlık sistemi üzerine yapılan yatırımlar bağışlar üzerine dayalı ve hükümetin bu konuda ayırdığı bütçe maalesef AB standartlarının çok altında. Pandemi sürecinde yaklaşık 20 ülkeden tıbbi yardım alan Karadağ AB tarafından gönderilen bütçeden pandemi ile ilgili sağlık yatırımları konusunda herhangi bir harcama yapmadı.

Sahip olduğu Covid-19 testi, maske, koruyucu ekipman ve yoğun bakım ekipmanları olması gereken miktarın oldukça altında. Durumun farkında olan hükümet akıllıca bir uygulama ile virüsü doğru müdaheleler ile kontrol altına aldı. Ancak bu sonuç olası bir 2. dalga için başarı garantisi vermiyor. Almanya ve benzeri gelişmiş devletler için siyasi değil reel kriterler ön plandadır.

Bu yıl kalan kısıtlı zamanda AB ülkelerinden bir turist beklentisi varsa, günlük test kapasitesinin 450-500 adetlere çıkarılması (şu anda 100-120 arasında), temaslı kişiler ile ilgili izlenebilir bir raporlanabilir bir yazılım geliştirilmesi ve sınırlar açık olduğu müddetçe koruyucu önlemlerin yürürlükte kalması bir zorunluluktur.