DR. MUGOSA: SINIRLAR KAPANMAYACAK

Karadağ’da 2. dalga koronavirüs salgını alınan önlemlere rağmen yayılmaya devam ediyor. Halk Sağlığı Enstitüsü tedbirlere uyma konusunda uyarıyor.

Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Dr. Boban Mugoša bugün düzenlenen basın toplantısında koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının engellenemediğini söyledi. Enstitü Müdürü, “Herkesin alınan önlemlere saygı duyması gerekir, sınırları kapatamıyoruz. Çünkü bu Karadağ ekonomisini boğar.” dedi.

Dr. Boban Mugoša , “Bu enfeksiyon var ve devam edecek, daha önce aldığımız tüm önlemleri almalıyız. Herşeyden önce hepimizi ilgilendiren önlemleri almalıyız. Sınırları kapatmak ekonomik açıdan zor. Bu yüzden mesafe, el ve alan hijyenine dikkat etmeli ve maske takmanın zorunlu olduğu yerlerde maske kullanmaya dikkat etmeliyiz. Bu önlemler bizi enfeksiyondan koruyabilir ve onu kontrol altında tutabiliriz” diyerek vatandaşları tedbirlere uyma konusunda uyardı.

Karadağ’ın turizm sezonu ile ilgili de bir dizi önlemler alındığını ifade eden Mugoša, sadece turizm alanında faaliyet gösterecek operasyonel personel kadrosunun oluşturulduğunu, bu ekibin Karadağ’a gelenlerin kontrolünü sağlayacak bir sistem içerisinde çalışacağını açıkladı.

Basın toplantısıda konuşan Klinik Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Nemanja Radojeviç bugün 32 kişinin hastaneye kaldırıldığına dikkat çekti. Bir doktor ve 2 hemşirenin de koronavirüs enfeksiyonu kaptığını bildiren Dr. Nemanja Radojeviç öz izolasyonda olan sağlık sektörü çalışan sayısının 52, Karadağ’daki toplam sayısının ise 1.905 olduğunu açıkladı.