HALK SAĞLIĞI ENSTİTÜSÜ: DURUM CİDDİ SIKI ÖNLEMLER ALMALIYIZ

Bugünkü basın toplantısında konuşan Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Boban Mugoša, “Bu geriye doğru bir adımdır, durum ciddi, önlemlere saygı duymalıyız” dedi.

Koronavirüs’ün 2. Dalgasının ülkede hızla yayıldığının altını çizen Enstitü Müdürü, Tüm uyarılara rağmen insanların virüsün bizi atlayacağı inancına yenildiğimizi belirtti. Boban Mugoša sözlerini şöyle sürdürdü; “İlk dalgada başarılı olduk. Sonrasında beklendiği gibi bir gevşeme oldu. Belirli sayıda insan sorumsuzca çok sayıda enfeksiyon olan bölgelere gitti ve 2. dalgayı Karadağ’a ithal ettiler. Başlangıçta tamamen ithal kaynaklı olan virüsün maalesef şimdi yerel bir iletimi var.”

Ekonomiye darbe vurmadan mücadele etmeliyiz

Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü, sınırıların açıldığını kabul etmeliyiz. Ancak sorumluluk ve dikkati elden bırakmadan olmalı. Mücadelede başarılı olmanın tek yolu, vatandaşların işlerine devam etmeleri ancak alınan tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalmalarıdır, dedi.

Hijyen ve sosyal mesafenin önemine dikkat çeken Boban Mugoša, virüsün yayılmasını engellemek vatandaşların alacağı tedbirlere bağlıdır, diyerek bir kez daha vatandaşları tedbirler konusunda uyardı.

18 kişi hastaneye kaldırıldı

Basın toplantısında konuşan Çocuk Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Dr. Sasa Radoviç ise Karadağ’da koronavirüs bulaşmış çocuk olmadığını söyledi. Karadağ’da toplam 173 solunum cihazı olduğunu belirten Radoviç, enfekte olmuş hastalarda ise durumun kötüye gittiğini, 18 kişinin hastaneye kaldırıldığını bunların 6’sının yoğun bakıma alındığını ifade etti. Bir hastanın Entübe edildiğini bildiren enstitü müdürü bu hastanın durumunun ciddi olduğunu bildirdi.

Tekrar söz alan Boban Mugoša, ekonomiyi durdurmayacak şekilde sıkı önlemler almaya devam edeceklerini ifade etti.