HIRVAT CUMHURBAŞKANI: KARADAĞ AB’YE İLK KATILAN ÜLKE OLACAK

2 günlük resmi ziyaret için Karadağ’da bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović ile yaptığı görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Müzakerelerin başında taahhüt edilen; batı toplumunun açık ve geri dönülmez ilkeleri olan hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve bağımsız medya konusundaki eksiklerin tamamlanmasından sonra katılımın gerçekleşeceğini ifade eden konuk cumhurbaşkanı, “Görünen o ki; Karadağ AB’ye giren ilk ülke olacak” dedi.

Ülkeler arası ilişkilerde, yaptıkları ve yapacakları öngörülebilir olan komşular istediklerini ifade eden Zoran Milanovic, Hırvatistan ve Karadağ son birkaç yıldır komşuluk ilişkilerinde bu seviyeye gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Konuk Cumhurbaşkanı; “Hırvatistan tüm komşuları ile birlikte AB’de olmak istiyor ancak buna en yakın ülke Karadağ’dır” dedi

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović konuşmasında; Karadağ ve Hırvatistan arasında son derece dostane ilişkiler kurulduğunu ifade ederken Avrupa Birliği yolundaki engelleri aşmak için en büyük desteği de Hırvatistan’dan aldıklarını ifade etti. Karadağ Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği desteklerinin yanı sıra savunma ve iç politika alanında da iyi bir işbirliği içinde olduklarını kaydetti.