KARADAĞ DEVLETİNDEN UYGUN KOŞULLARDA KİRALIK TARIM ARAZİLERİ

Özellikle Karadağ’ın bağımsızlığından sonra hızla terk edilen işlerden birisi tarım oldu. Devlete ve kişilere ait çok sayıda tarım arazisi atıl kaldı.

Karadağ hükümeti dış ticaret açığının her geçen büyümesi üzerine tarımsal üretimin artırılması ve gıda ürünlerinde ithalatın azaltılması için devlete ve şahıslara ait tarımsal araziler üzerine yeni bir politika üretti. Daha önce denemelerin yapıldığı arazilerde üretim ve istihdam yönünden başarılı sonuçlar elde edilmesiyle hızlandırılan projede Karadağ’da kamuya ait tarımsal alanlar uygun fiyatlarla kiraya verilecek. 15 ve 30 yıllık kira sözleşmeleri ile kiraya verilecek tarım arazilerinin niteliklerine göre fiyatları değişmekle birlikte metrekaresi 5-10 centten başlayan fiyatlarla kiraya verileceği öğrenildi. Şahıslara ait tarım arazilerinde ise tarımsal faaliyetlerde bulunulmaması halinde alınan vergi oranları yükseltilecek.

İlgili bakanlık konu ile ilgili bir reklam kampanyası hazırlığında. Yakın bir zamanda duyurulacak olan kampanyada arazi kiralama koşulları ve sunulacak projelerde aranan kriterler ilan edilecek. Tarımsal üretim konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip, Karadağ’da yaşayan Türk vatandaşlarının projeye ilgisinin yoğun olması bekleniyor.