KARADAĞ KARA PARA AKLAMA RAPORU

Son bir yıl içinde 511 dava açıldı. 50’den fazla şirket ve 60’dan fazla gerçek kişi hüküm giydi. 2,7 milyon avro paraya el konuldu.

Kara para aklamanın önlenmesi ve terörizmin finanse edilmesini önleme birimi müdür yardımcısı Dejan Đurović, geçtiğimiz 12 ayda, bireylerin ve tüzel kişiliklerin hesaplarının sürekli izlenmesi için 47 emir verildi ve 511 dava açıldı.

Karadağ’da kara para aklama ve vergi kaçakçılığının izlenmesi konusunda faaliyet gösteren emniyet biriminin müdür yardımcısı Dejan Đurović bu davalar kapsamında incelenen tüzel ve gerçek kişilerin hesaplarına 72 saat süreyle blokaj konulduğunu ve son 1 yıl içinde 10.000.000 avronun bu şekilde bloke edildiğini açıkladı. Polisin özel yetkili yargı temsilcileri ile birlikte şüpheli hareketleri izleme yeteneğine sahip olduğunu söyleyen Đurović, 72 saat blokaj süresince savcılık ve polis o paranın kökenine ilişkin ek kontroller yapma ve paranın kaynağını bulma imkanına sahip oluyor dedi.

Son bir yıl içinde açılan 511 davanın 307’si çoğunlukla bankalar tarafından bilgilendirilen şüpheli işlemler hakkında, 121’i devlet yetkililerinin bilgilendirmesi ile, 40’ı yabancı meslektaşlarımızın ihbarı ile ve 43’ü de ticari ihbarlar neticesinde açılmıştır. Bu oran geçen yıla kıyasla %30 oranında artmış durumda.

Açılan davalar neticesinde Karadağ ve yurtdışından 50’den fazla şirket ile 60’dan fazla kişi hakkında suç oluşturacak kanıtlar elde edilmiş ve 4 milyon avroluk kara para aklama işlemi tespit edilmiş ve bu kişi veya kurumların hesaplarında tespit edilen 2,7 milyon avro paraya el konulmuştur.

Dejan Đurović, şirketler arasında kurgusal faturalara dayalı vergi kaçakçılığının tespit edilmesi durumunda da hesaplara blokaj konulduğunu ifade etti.