KARADAĞ’A PANDEMİDE İLK GİREN TÜRK ÖZHAN ÖRTEN

Pandemi ile kapanan yollar artık açık

Karadağ sınır kapıları, Karadağ’a giriş yapan ilk Türk Pasaportlu Vatandaş Özhan ÖRTEN ile Türklere açıldı. Gerek Türkiye, gerek Arnavutluk ve Karadağ tarafında süreçle ilk kez karşılaşan yetkililer ile yaşananları ve deneyimlerini ÖzhanÖRTEN, Adres Karadağ’a anlattı:

PCR Testini Türkiye’de yaptırdım.

2 gün önce T.C. Podgorica  Büyükelçiliği’ni arayarak akreditasyonu olan hastaneleri öğrenmek istedim. Bu bilgiyi aldıktan sonra PCR testimi Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptırmak üzere hastaneye gittim. Bana herhangi bir belirtimin olup olmadığını sordular. Ben ise, yurtdışına çıkacağımı ve karşı ülkenin giriş için bu testi istediğini belirttim, testi yaptılar. Sonucumu Sağlık Bakanlığı E-nabız sistemindeki kişisel sayfamda PDF olrak ertesi gün görüntüledim. Fakat çıkan belge çok basit formattaydı. Elimdeki belgenin daha kabul edilebilir olması için hastaneye tekrar giderek ilgili birime kaşe ile birlikte imzalattım.  Normalde böyle bir uygulama olmadığını belirtmelerine rağmen belgenin resmileşmesi için rica ettim ve ricamı gerçekleştirdiler.

THY biletim Air Albania çıktı

THY sitesinden aldığım biletin uçuşu sitede gözükmüyordu. Çok kez denedim. Uzun bekleyişlerden sonra THY Müşteri Hizmetleri’ne ulaştım. Uçuşun gerçekleşeceğini, Air Albania ile uçacağımı belirttiler. Air Albania Call Center telefonlarını aradığımda beklemeden bağlandım ve uçuş bigilerini aldım. PCR Testi, bilet; havaalanına  gitmem için hazırdı.

Uçağa almadılar

Sabah havalimanına gittiğimde beni uçuşa ilk başta kabul etmediler. Gerekçeleri sadece Arnavutluk Vatandaşlarının ve oturma / çalışma iznine sahip olanların uçağa kabul edildiğiydi. Karadağ’a direk geçeceğimi söylememe ragmen uçağa alınmadım. T.C. Tiran Büyükelçiliği’ni arayıp durumu anlattım. İkinci bir aramayla bana geri dönen Büyükelçilik Yetkilileri, “Tiran Emniyet Müdürü ile görüştüklerini, Karadağ’ın Arnavutluk’tan giriş Kabul etmediğini, uçağa binerse bile Tiran’a kabul edilmeyeceğimi bildirdiler.

Doğru bilgi, Karadağ’ın Arnavutluk’tan giriş almadığı değil, sadece Arnavutluk Vatandaşlarını almadığıydı. Türk Vatandaşları PCR testi ile girebiliyordu.

Tiran Büyükelçiliği, Podgorica Büyükelçiliği Ve Tiran Emniyet Müdürü arasındaki üçgende sorunu çözdük ve Air Albania uçağına bindim.

İlk Arnavutluk girişim

Daha önce devamlı Podgorica Havalimanı kullandığıum için ilk kez Arnavutluk’a giriş yaptım. Buna ragmen ne girişte, ne gümrükte herhangi bir problem yaşamadım. Arnavutluk’ta organize ettiğim bir transfer aracıyla Arnavutluk – Karadağ sınır kapısına kadar geldim.

Sınır geçişi yürüyerek

Sınırda araçtan inip yürüyerek Arnavutluk çıkışını yaptım. Zaten Arnavutluk kapısında Karadağ Polisi de vardı. Direk Arnavutluk Polisi evreklarımı Karadağ Polisine verdi. Sınırda beni biraz beklettiler. Çünkü prosedür konusunda sınır polisleri de emin değildi. Bir kaç yer arandı ve olay netliğe kavuştu.
PCR Testi ve Pasaportumla Karadağ girişimi gerçekleştirmiş oldum.

Biz de Budva Old Town’daki Vihor Bar’ın sahibi Özhan ÖRTEN’e Hoşgeldiniz diyor, verdiği bilgiler ve nazik yaklaşımı için çok teşekkür ediyoruz.