NKT’DEN BEKLENEN KARAR: SINIRLAR TÜRKLERE…

NKT’nin bugünkü toplantısında epidomiyolojik durumu Karadağ standartlarında olmayan ülkeler için Negatif PCR testi ile ülkeye giriş yapma izni verildi. Listeler güncellendi…

15 gündür ısrarla yaptığımız yayınlar ve Karadağ kamuoyunun baskısı ile NKT beklenen kararı verdi. Milutin Simović başkanlığında toplanan kurul ülkede yaşayan yabancıların ve turistlerin haklarının korunması ve koronavirüsten etkilenen ekonominin normalleşmesine katkı sağlamak için kritik bir karar aldı.

Türkiye bugün güncellenen listeye giremedi. Ancak Türk vatandaşları 48 saatten eski olmayan bir PCR testi ile Karadağ’a girebilecek.  NKT’den bu konuda yapılan açıklamada;

“Sakinleri SARS-CoV-2 akredite laboratuarlarda negatif PCR testi ile Karadağ’a girebilen ülkeler, 48 saatten fazla olmamak üzere: Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Türkiye, İsrail, Polonya, Romanya, İtalya ve Ukrayna.”

Henüz doğrudan tarifeli uçuşların olmadığı bu ülkeler ile seyahatlerin ise tur operatörlerinin yetkili makamlarla ile iletişim kurarak ve ikili düzeyde anlaşarak (güvenli bölgelerden turist getirme konusunda) charter uçuşları ise sağlanır denildi.

Sonuç itibariyle NKT günler sonra da olsa beklentilerimizi karşılayacak bir karar verdi. Bundan sonra top Türkiye’deki havayolu firmalarının uçuşları bir takvime başlamasına kaldı.