YUNANİSTAN ÜLKEYE GİRİŞ ŞARTLARINI DEĞİŞTİRDİ

Yunanistan Ülkesine giriş yapacak transit yolcu veya turistler için 1 Temmuz’dan itibaren geçerli yeni bir uygulama başlattı.

Kara, hava veya deniz yoluyla Yunanistan’a giriş yapmak için, en az 48 saat öncesinden PLF (yolcu konum belirleme formu) doldurmanız gerekiyor. Formu buradan indirebilirsiniz. Yolcuların geldiği ülke, kaldığı ülkedeki kalış süresi ve Yunanistan’da kalış süresini bildirmesi gerekiyor. Formu doldurduktan sonra belirttiğiniz mail adresine ve telefona bilgi mesajları geliyor ve sizi yapacaklarınız konusunda yönlendiriyor.

Yunanistan Sivil Savunma Genel Sekreterliği tarafından 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek uygulamada şu önlemler yer alıyor;

Havayolu ile gelenler için;

Yolcu kapısından tarama personelinin bulunduğu alana geçilerek, yolcuların basılı veya mobil telefondan oluşturulan QR kodu kontrol edilecektir.

Tarama personeli, yolcunun QR koduna bağlı olarak yolcunun durumu test yapmayı gerektirmiyorsa pasaport kontrolü ve bagaj alımına yönlendirilir. Şüpheli yolcular test için tarama merkezine yönlendirilir. Test için yönlendirilen yolcular test sonuçlarını seyahatten önce bildirdikleri formda yer alan adreste kendi kendilerini karantinaya alarak beklemek zorundadır.

Tüm yolcular gerekli koruyucu hijyen önlemlerine (maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralı) uymak zorundadır.

Denizyolu ile gelenler için;

Yolcular terminal binasına yürüyerek gelecektir. Araçları ile gelen yolcular ayrı bir girişe yönlendirilecektir.

Her yolcu QR kodunu kontrol edecek görevlinin bulunduğu yere alınacaktır.

Tarama personeli, yolcunun QR koduna bağlı olarak yolcunun durumu test yapmayı gerektirmiyorsa pasaport kontrolünden sonra ülkeye girişe yönlendirilir. Şüpheli yolcular test için tarama merkezine yönlendirilir. Test için yönlendirilen yolcular test sonuçlarını seyahatten önce bildirdikleri formda yer alan adreste kendi kendilerini karantinaya alarak beklemek zorundadır.

Tüm yolcular gerekli koruyucu hijyen önlemlerine (maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralı) uymak zorundadır.

Karayolu ile gelenler için;

Karayolu ilen gelen yolcular, varış zamanında tamamlanmış PLF formunu sunmalıdır.

Pasaport ve gümrük kontrolü yapılır, kontrolörler her yolcunun QR kodunu kontrol eder.

QR kodu test gerektirmeyen yolcular tedbirlere uymak koşulu ile ülkeye girişe yönlendirilir. Kontrolör yolcuda herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu belirtileri tespit ederse yolcular Ulusal Sağlık Örgütü (EODI) operasyon merkezine yönlendirilir.

Yunanistan’a gelen yolcular, giriş yaptığı andan itibaren gelecek 7 gün içinde kalacağı yerleri, rotasını ve nihai varış yerini bildirmeleri gerekir.

Test yapılmasına karar verilen yolcuların, test sonuçları gelene kadar PLF formunda belirtilen adreste kendilerini karantinaya almaları gerekmektedir. Test sonucu pozitif olanlar kişilerin kaydı EODI bilgi sistemine girilecektir.

Tüm yolcular gerekli koruyucu hijyen önlemlerine (maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralı) uymak zorundadır.