BİR KAVANOZ BAL 2.300 DOLAR OLUR MU?

Yıllık sadece 1.7 ton üretimi olan Manuka Balı geleneksel ballardan 140 kata kadar daha etkili

Yeni Zelanda’da üretilen Manuka balının 230 gramlık kavanozu 2.300 dolardan alıcı buluyor. Her yıl sadece birkaç hafta çiçek açan manuka bitkisinin nektarından üretilen bir çiçek balı Manuka.

Boğaz ağrısı, antibakteriyel olan ve yaraların iyileşmesi de dahil pek çok hastalığa iyi gelen Manuka balının aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi ile son zamanlarda yüksek fiyatına rağmen daha popüler olmasının sadece birkaç sebebi. Yıllık üretimi sadece 1.7 ton olan Manuka balında kilo başı 700 miligrama kadar Methlglyoxal bulunuyor ki geleneksel ballarda bu oran sadece 5 miligram. Bu da Manuka balını 140 kata kadar daha etkili yapıyor.

True Honey Company, resmi olarak şimdiye kadarki en saf Manuka balını üretti. Sadece 1.000 kavanoz üretilen bu saf bal İngiltere’de Channel ve Versace gibi markaların hemen yanında bir mağazada satışa sunuldu. Yüksek fiyatına rağmen talebin de yüksek olduğunu söyleyen İngiliz medyasına göre 10 kavanoz sipariş veren bile varmış.

Bizce ise birçok kişi bir kavanoz bal için 2.300 dolar vermek zorunda kalsa idi muhtemelen hayatları boyunca bir daha bal yemezlerdi.