BÜYÜKELÇİ SONGÜL OZAN KARADAĞ BASININA KONUŞTU

Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçisi Songül Ozan, Karadağ Haber Portalı ile gerçekleştirdiği röportajda Karadağlıların 13 Temmuz Devletlik Gününü kutladı

Büyükelçi Ozan röportajında iki ülke arasındaki ilişkiler, turizm, koronanirüs pandemisi, Türkiye’nin terörle mücadelesi ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkında Karadağ basınına açıklamalar yaptı.

“Her şeyden önce 13 Temmuz Karadağ Devlet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Karadağ ile ortak bir tarihimiz, kültürümüz ve akrabalığımız var. Burada yaşayan pek çok kişinin Türkiye’de akrabası var. Türkiye’de birçok ailenin de Karadağ’da akrabası var. Aileler, zor zamanlarda birbirine bağlanması çok doğaldır. Mutluluk paylaştıkça artar. Bu zor günlerde birbirimiz ile dayanışma ve yardımlaşma mevcut dostluğumuzun güzel bir örneğidir” diyen Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçisi Songül Ozan, iki ülkenin koronavirüs pandemisindeki dayanışmasının tıbbi yardımlarla sınırlı kalmadığını her iki ülkeden yüzlerce vatadaşın ülkelerine ve ailelerine dönmelerine yardımcı olacak organizasyonların birlikte koordine edildiğini ifade etti.

Türkiye-Karadağ ekonomik ilişkiler konusunda da açıklamalar yapan Ozan, “Karadağ kurumlarıyla bir ekip olarak çalıştık. Herkese şükran borçluyuz. Karadağ ile ekonomi alanındaki ilişkilerimiz sürekli büyümektedir. Burada Türklerin çok önemli yatırımları var. Prestijli şirketlerimiz var. Uluslararası markamız Türk Hava Yolları ve Ziraat Bankası bizi başarı ile temsil ediyorlar. Türk turistler için Karadağ, doğal güzellikleri ile çekici bir yer. Ayrıca NATO üyesi. Avrupa Birliği ile yaptığı müzakerelerde çok başarılı. Bu durumlar Karadağ’ı tüm Türk şirketleri için çok cazip bir ülke yapıyor.”diye konuştu.

Pandemi sonrası işbirliğinin güçlendirilmesine de değinen Songül Ozan, Karadağ’da konut alan Türk vatandaşlarının sayısının arttığını vurguladı. Önümüzdeki dönemde en önemli işbirliğinin ulaşım, turizm, tarım, enerji ve sağlık alanlarında olacağını söyleyen Büyükelçi, özel sektörümüzün Karadağ Havalimanlarına olan ilgisine dikkati çekti.

Karadağ’daki siyasi ve sosyal gelişmeler hakkında yöneltilen bir soruya cevap veren Büyükelçi Songül Ozan Türkiye’nin arzusunun tarihi ve coğrafi bir parçası olduğu Balkanlarda refah, kalıcı barış, istikrar ve iyi komşuluk ilişkileri olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “

Balkanlarda refah, kalıcı barış ve iyi komşuluk ilişkileri arzu ediyoruz.

Karadağ’daki siyasi ve sosyal gelişmeler hakkında yorum yapması istenen Ozan, Türkiye’nin Balkanlar’ın coğrafi ve tarihi bir parçası olduğunu ve arzusunun refah, kalıcı barış, istikrar ve bölgedeki iyi komşuluk ilişkileri olduğunu söyledi.”Bunun için bölgedeki tüm ülkelerin Avrupa-Atlantik kurumları çatısı altında olması gerekiyor. Karadağ’ın NATO üyesi olduktan sonra AB yolunda en hızlı hareket eden ülke olması çok önemlidir. Genel uyumun hüküm sürdüğü çok ırklı ve çok dinli bir ülke olan Karadağ, bölgede kalıcı barışa katkıda bulunuyor. Avrupa ve Balkanlar’ın Karadağlılar, Sırplar, Boşnaklar, Arnavutlar, Hırvatlar, Romanlar ve diğer tüm etnik ve dini grupların barış içinde yaşadıkları, birbirlerine saygı duydukları örneklere ihtiyaçları var. Bu anlamda Türkiye olarak Karadağ’ın NATO’da saygın bir müttefik olarak istikrar, gelişme, etnik gruplar arası ve dinler arası uyumu sürdürmesini istiyoruz”

FETÖ ile mücadelede 4. yıl

2 gün sonra 4. Yıldönümü olan 15 Temmuz darbe girişimi hakkında da açıklamalar yapan Büyükelçi, 4 yılda terör örgütü FETÖ’ye karşı kararlı bir mücadelenin verildiğini ve bu mücadelenin gelecekte de kararlılıkla devam edeceğini söyledi.  Darbe gecesi hakkında bilgilendirmeler yapan Büyükelçi, sözlerine şöyle devam etti; “15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimizi yok etmek ve kurumlarımızı ele geçirmek amacıyla terör örgütü FETO, halka ateş etti ve cumhurbaşkanlığı, Ulusal Meclis, darbeye direnen yetkililer ve başkanımızın daveti üzerine sokaklara döküldü. Bu vesileyle 251 kişi öldü ve binlerce vatandaşımız yaralandı. Büyükelçi, “Bu terör örgütünün üyeleri bu dört yıl boyunca adalete teslim edildi, yargılandı ve mahkum edildi.”

Binlerce dava halen sürüyor. Yasal ilkelerin mücadelelerinde, soruşturma ve adalet mekanizmalarında her zaman dikkate alındığını kaydeder. Bu terör örgütü üyeleri tarafından devlet kurumlarına sızarak kurulan ağ, gizli iletişim kodları, organizasyon şemaları, sızma yöntemleri ortaya çıktı, diyen Büyükelçi, şöyle devam etti: “Ülkemizi ve bu ağın kamu kurumlarımızı temizlemede çok önemli sonuçlar elde ettik. Bu kavga hala devam ediyor. Ayrıca, eğitimin neredeyse tüm alanlarında ve özel sektörde faaliyet ağını parçaladık. Bu nedenle, örgüt içindeki ağın büyük ölçüde bozulduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle örgüt daha çok ülke dışındaki faaliyetlere odaklandı. Yaklaşık 150 ülkede, sözde okullar ve şirketler gibi organizasyonlarda gizli davranarak finansal kaynaklarını ve etkilerini korumaya çalışırlar. Bunun için tüm yasadışı yolları kullanıyorlar “dedi.

FETÖ’nün tüm ülkeler için tehlikeli bir suç örgütü ve istihbarat şebekesi olduğuna dikkat çeken Büyükelçi, örgütün yurt dışındaki okul yapılanmaları ve bu yapılar ile yapılan mücade hakkında bilgiler verdi. FETÖ ile yapılan uluslararası mücadelede Türkiye’ye destek veren Karadağlı yetkililere de teşekkür etti.

Koronavirüs ile mücadelesinde Karadağ’ı tebrik eden Songül Ozan, “Her şeyden önce, Karadağlı yetkililerin ve insanların salgına karşı mücadelede çok başarılı olduklarını düşünüyorum, bu nedenle Karadağ bir noktada koronadan özgürleşen ilk ülke olarak tebrikleri hak ediyor. Diyerek şöyle devam etti: “Son birkaç hafta içinde yeni vakalarda tekrar artış oldu, ancak alınan önlemler sayesinde durumun aşılacağını düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin de başından beri çok ciddi önlemler aldığının altını çizen Büyükelçi, “Mücadelemize rağmen maalesef beş binden fazla vatandaşımızı kaybettik, ancak ölüm sayısını yüzlerden onlara indirmeyi başardık. Şimdi sayı sürekli azalıyor. Halkımız yeni duruma alışmaya çalışıyor. Kayıp yaşamlar için büyük bir acı hissediyoruz. “Ancak bu salgına karşı mücadelede sağlık sisteminin ne kadar güçlü olduğunu gördük çünkü doktorlarımız, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız ne kadar nitelikli, özverili ve cesur olduklarını gösterdiler” dedi.

Türkiye bir turizm ülkesidir ve salgının neden olduğu önlemler ekonominin bu kolunu vurmuştur.

Turizm konusunda da açıklamalar yapan Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçimiz Songül Ozan, “Karadağ gibi Türkiye bir turizm ülkesi. Yıllık ortalama turizm gelirimiz yaklaşık 35 milyar dolar. Her yıl milyonlarca turisti ağırlıyoruz. Geçen yıl Türkiye’yi 45 milyon turist ziyaret etti. Salgın kuşkusuz turizmimizi ve diğer tüm turizm ülkelerini etkiledi. Ne yazık ki, küresel düzeydeki salgın nedeniyle çok kötü bir turizm sezonumuz var. Türk turizm sektörü bu durumun üstesinden gelmek için yeni yaşam tarzımıza uygun olarak bu dönemde yeni otel ve tatil köyü konseptleriyle başlayacaktır. Plajlardan, restoranlardan, odalardan, eğlence ve rekreasyon alanlarından sağlık hizmetlerine kadar epidemiyolojik duruma uyarlanmış otelleri dahil ettik. Bu komplekslerle ilgili ayrıntıları Türk turist portallarında bulabilirsiniz ve bence turizmle ilgilenen herkes için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.” dedi

Türk turizmi, güçlü altyapısı, uzmanlığı, profesyonel kadrosu ile bu salgının en az zararla üstesinden gelmek için çalışıyor diyerek şöyle devam etti: “Bu konuda deneyimimizi ve bilgilerimizi Karadağ gibi dost ülkelerle paylaşmaya hazırız. İşbirliği, dayanışma ve birbirleriyle deneyimlerini paylaşarak bu zorlukların yanı sıra salgının da üstesinden geleceğimize inanıyorum. Türkiye G20’ye üye, güçlü bir ekonomiye sahip ve zorluklar yaşıyoruz, ancak salgının başlangıcından bu yana ülkemiz hem özel sektör hem de vatandaşlarımız için olumlu destek tedbirleri uygulamıştır.