CANLI MÜZİK SERBEST MEKANLAR GECE YARISINA KADAR AÇIK

Bulaşıcı Hastalıklar Ulusal Koordinasayon Kurumu (NKT) koronavirüs önlemlerinin bazılarının hafifletilmesine karar verdi.

Halk Sağlığı Enstitüsünün tavsiyesi ile alınan karara göre ülke genelinde bar-restoran ve cafeler gece yarısına kadar açık olabilecek. Mekanların kapalı olmak zorunda olduğu saatler 24:00-06:00 arası. Karar ile plajlarda yasaklanan yiyecek içecek servisleri de tekrar başlıyor.

Öte yandan 7 temmuzda yürürlüğe giren, konser, canlı müzik ve dj performansının yasaklanması konusundaki tedbir bazı kurallara bağlı olarak serbest bırakıldı. Hükümet açıklamasında 25 Haziran’dan itibaren alınan önlemler ile vaka yayılma hızının istenilen noktaya geldiğini bildirdi.

İkram tesislerinin çalışması için belirlenmiş kurallar ise halen geçerliliğini koruyor. İç mekanlarda olan masalarda 2, teras veya dışarıda yer alan masalarda en fazla 4 kişi bulunabilir. Self servis ve bar önünde oturmak yasaktır. Masalar birbirine en az iki metre mesafede olmalıdır. Halk Sağlığı Enstitüsü önerilerine göre iş yerindeki, mobilya, ortak kullanıma alanları ve ekipmanlar dezenfekte edilmelidir.

Canlı müzik ve etkinliklerin başlaması da yine katı kurallar ile serbest bırakıldı. Bir işletmenin canlı müzik yapabilmesi için; müzisyenler, orkestra üyeleri ve sahnede bulunan kişiler arasında 2’şer metre mesafe olmalıdır. Üflemeli müzik aletlerini kullananlar hariç grubun tüm üyeleri maske takmak zorundadır. Sahnede bulunanlar ile konuklar arasında 4 metrelik bir mesafe bulunacaktır. Bunun mümkün olmadığı mekanlarda en az 2 metre yüksekliğinde şeffaf bir pleksiglas panel ile sahne ve konuk bölümleri ayrılacaktır. Konukların oynaması ve dans etmesi yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir