COVID-19 KONTROLDEN ÇIKTI

Tehlike çanları çalıyor

Halk Sağlığı Enstitüsü (IPH) Senad Begic Karadağ’daki covid-19 salgınının kontrolden çıktığını söyledi ve vatandaşları sorumlu olmaya çağırdı.

Ulusal Koordinasyon basın toplantısında Begic “Toplum olarak ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. İzole kalmak sizin sosyal yükümlülüğünüzdür. Önlemlere saygı duyarak sonuç elde edebiliriz.” dedi.

Herkese bulaşabilir

Bu virüsün herhangi bir kişiye buluşabileceğini ve bu kişinin diğer vatandaşlar için potansiyel bir tehlike oluşturacağının altını çizdi. Ayrıca vatandaşların korona ile yaşamayı öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Hasta sayısının gün geçtikçe arttığını dikkate alınırsa durumun kontrolden çıktığını söyleyebiliriz diyen Begic diğer sağlık sorunlarının geciktirilmemeli gerektiğini belirtti. Psikolojik olarak alınacak desteklerin de artacağını dile getirdi.

Ulaşımda önlemler

“Demiryolu taşımacılığı ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde vagon sayısını veya hat sayısını artırmaya çağırıyorum. Bir hattaki yolcu sayısını azaltmak söz konusu olduğunda hat sayısını artırmak en etkili önlemlerden biridir “dedi.

Test durumu nedir?

“Almanya’ya gönderilen analizlere gelince, 10 Temmuz’dan beri hiç numune gönderilmedi. Tüm analizleri 48 saat içinde tamamlamayı başarıyoruz.” dedi.

Klinik Merkez Müdürü (KCCG) Jevto Eraković, sağlık kurumlarında kronik rahatsızlığı bulunan veya kanser tedavisi olan hastaların tedavilerinde kesintiye uğramadığını belirtti. Tüm prosedürlerin uygulandığına dikkat çekti.

Hastaneye yatırılan hastaların diğer hastalara bulaşmasından kaçınmak için derhal koronavirüs için test edilip edilmedikleri sorulduğunda, KCCG’de, hastaneye yatırılan her hastanın, aksi kanıtlanana kadar Covid-19 pozitifmiş gibi tedavi edildiğini söyledi.

“KCCG’ye giren tüm hastalar her ne sebeple gelmiş okurlarsa olsunlar test edilir. Eraković, “Rutin testlerle, bu tür hastaların da pozitif olduğu verisine ulaşıyoruz.” dedi.