COVID-19 PASAPORTU NASIL ALINIR?

Dünya Sağlık Örgütü karşı çıkıyor ama uygulanmasına kesin gözüyle bakılıyor

Bu hafta başında Hırvatistan tarafından gündeme getirilen COVID19 pasaportu uygulaması tartışılıyor. Peki bu uygulama nasıl olacak? Detaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Şili şimdiden sağlık pasaportunu kullanmaya başladı. Avrupa ve Dünya’da tartışılan ve prensipte uygulanması konusunda anlaşılan COVID19 pasaportu ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün bazı çekinceleri var. Daha önce hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazandığı düşünen kişilere verilecek sağlık pasaportları hakkında Dünya Sağlık Örgütü iyileşenlerin tekrar hastalık geçirmeyeceğine dair bir delil yok dedi.

COVID19 pasaportunu nasıl alacaksınız?

Öncelikle herkes bu işlemi kendi ülkesinde yapacak. Ancak uluslararası bir standart üzerinde halen tartışılıyor. Şu ana kadar üzerinde anlaşılan detaylara göre COVID19 pasaportunun şu şekilde oluşturulması planlanıyor.

Bir telefon uygulaması kullanılarak kişi kendisinin ve kimliğinin fotoğrafını çekecek. Uygulama, kişinin yüzüyle kimliğini eşleştirecek. Bu yolla sahte kimlik kullanılmasının önüne geçilecek. İkinci aşamada bu kişi hükümet onaylı bir sistemde daha önce hastalığı geçirdiği ve artık bağışıklık kazandığını gösteren antikor ya da antijen testi yaptıracak.

Kontrol noktalarında (pasaport kontrol, otel resepsiyonları vb) tekrar fotoğraf çekilecek ve bu işlemin sonunda bir QR kodu yaratılacak. Kontrol görevlisi bu kodu tarayacak ve çalışanın bağışıklığı olup olmadığını görecek. Bu işlem sırasında görevlü memur kişinin adı, doğum yeri ve adresi gibi kişisel bilgileri göremeyecek.

Şili’de hükümet, koronavirüs hastalığını geçirip iyileşen herkese bu pasaportu veriyor.