DÜNYA’DA KORONAVİRÜS İLE BAYRAM NASIL KUTLANDI

Ramazan ayının sonunun habercisi ve müslümanların kutsal günü olan Ramazan Bayramı bu yıl koronavirüs gölgesinde kutlanıyor.

Türkiye

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olan Türkiye’de toplu bayramlaşma törenleri düzenlenmedi.

Türkiye gibi Irak’ta da Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma yasağı var. Toplu kutlama organizasyonlarına izin verilmiyor.

Balkanlar ve Avrupa

Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar da kısıtlamalarla camilerde bayram namazını kıldılar ve dua ettiler. Ancak Kosova ve Slovenya’da kitlesel dualar yapılmadı. Aynı şey Kazakistan ve Özbekistan için de geçerliydi.

Bu ayın başlarında virüs kısıtlamalarının hafifletildiği Almanya’daki Müslümanlar, stadyumlarda, spor salonlarında ve açık alanlarda ve camilerde özel dualar yaptılar.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Müslümanlar bir futbol sahasında bayram namazını eda edip dua ederken, büyük bir Müslüman nüfusa sahip olan kuzeydoğu Yunanistan’ın Komotini’deki tarihi Eski Camii’deki bayram namazı kılınmasına izin verildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, merkezi camide sadece dini görevlilere izin verildi, dualar ve vaazlar TV kanalı Rossiya-1’de canlı olarak yayınlandı.

Endonezya ve Malezya

Dünyanın en büyük müslüman nüfuslu ülkesi olan Endonezya’da sokağa çıkma yasağı olmasa da seyahat yasakları devam ediyor. Ülkede müslümanların bayramı evde geçirmesine yönelik bir fetva da yayınlandı. Bazı camilerde toplanmaya ve toplu dua etmesine izin verildi. Ancak maske takmak ve sosyal mesafeye uyulması kaydıyla.

Endonezya’nın komşusu Malezya’da ise müslümanlar, bayramını camilerde sınırlı sayıda insanla kutladı ve koronavirüs tedbirleri gereği insanlar kutlamalarda el sıkışmadı.

Pakistan ve Afganistan

Pakistan Ramazan Bayramına Cuma günü en büyük şehrinde yaşanan uçak kazasında ölen 100 kişinin yarattığı kasvetli hava ile girdi. Büyük şehir ve kasaba camilerinde kutlamalara izin verildi.

Afganistan da ise Taliban ve hükümet güçleri arasında sağlanan 3 günlük ateşkes ile halk camilere akın etti.

Ortadoğuda koronanın en çok etkilediği ülke olan İran’da bazı camilerde dua etmeye izin verildi. Ayetullah Hamaney’in başkent Tahran’da geleneksel olarak yaptığı bayram duası organizasyonu iptal edildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ibadet yasağı kaldırıldı. Ancak bayram namazı ve duası sosyal mesafe gözetilerek yapıldı. Benzer şekilde Türkiye’nin komşusu Gürcistan da da sokağa çıkma yasağı sona erdi. Müslümanlar maske takarak bayram namazını kıldırlar ve dualarını yaptılar.