FACEBOOK GRUBU KURDULAR, 15 GÜNDE BİNLERCE SİPARİŞ ALDILAR

Dijital pazarlama fikri kazandırdı.

Ev yapımı satın alalım dediler, 15 günde 30 binden fazla üyeye ulaştılar. Karadağ’da Milena, Nikola, Ana ve Ivan 4 arkadaş tarafından kurulan Facebook grubunda küçük ve yerli üreticiler ile ev yapımı ürünleri pazarlama fikrinden yola çıkarak kısa sürede binlerce sipariş aldılar. Grup kurucularının hiçbirisi tarım ile uğraşmadı. Ancak koronavirüs pandemisinin etkisi ile evlere kapanan insanlar için çok iyi ve kullanışlı bir çözüm ürettiler. Vatandaşlara yerli üretimi kullanmaya teşvik ettiler. Böylece virüs pandemisi ile ekonomisi iyice bozulan insanlara bir nebze olsun katkı da sağladılar.

Grup kurallarından birisi de bazı istisnalar olmasına rağmen fiyatların tartışılmaması. Arz ve talep fiyatları belirliyor. Ürüne ait resim ve videoları atıyorsunuz ve fiyatı belirliyorsunuz. Koronavirüs ile birlikte toplumun satınalma alışkanlıkları da hızla değişiyor ve dijital pazarlama hayatımızda önemli bir yer edinecek gibi görünüyor.

Üyeler siparişlere yetişemiyor

Mojkovac’ta çiftçilik yapan İlija Stanic, uzun yıllardır çiftçilikle uğraştığını, daha önce sadece komşularına ürün satışı yapabildiğini ancak gruba üye olduktan sonra taleplere yetişemediğini gülerek anlatıyor. Korona virüsü ile ilgili durumun bu talepte önemli olduğunu da hatırlatıyor. Ancak bundan sonra tüketim alışkanlıkları değişti. İnsanlar bir ürüne ulaşmak için onu aramak yerine kapıya gelen güvenilir ürünleri tercih ediyor dedi.

Alan da memnun, satan da…

Ev yapımı yumurtalar, doğal bal, doğal meyve suları, beyaz patates, keçi peyniri, çilek, karabuğday unu, zeytinyağı ve hatta balık… Perakende zincirleri tarafından sunulan bu hizmetler artık bir facebook grubu sayesinde üreticisinden doğrudan apartmanın kapısına teslimat.

Hem üreticiler hem de müşteriler memnun. İlki, ürünleri doğrudan, nakit olarak satmanın ve ikincisinin kapısına taze, yerli ürünler elde etmenin bir yolunu buldu.

Siz de sayfaya ve ürünlere göz atmak isterseniz, linki tıklayın.