KARADAĞ AVRUPA’NIN BİLİŞİM MERKEZİ OLACAK

Başbakan Yardımcısı Đorđija Kovačević, krizin Karadağ’a öğrettiği en önemli şeyin Karadağ ekonomisini güçlendirmek için turizme olan bağımlılığı azaltmak olduğunu söyledi.

Budva’da konuşan Başbakan Yardımcısı, pandemi esnasında medikal ürünler sektörü ile birlikte bütüyen tek sektörün BT sektörü olduğunu vurgularken çevrimiçi platform Amazon kullanıcılarının koronavirüs krizinde saniyede 11 bin dolar gibi rekor bir harcama yaptığını söyledi.

Karadağ’ın fiziki şartlarının da buna uygun olduğunu iddia eden Đorđija Kovačević, sözlerine şöyle devam etti “ Bilişim sektörünün ekonomik bir şube olarak önemini koronavirüs krizi bize gösterdi. Karadağ’ın GSYİH’sının %10’unu oluşturan bilişim sektörünün gelişmesi için her şeyi yapacağız. Karadağ’ın bu iş için çok iyi bir coğrafi konumu var. Avrupa’nın merkezindeyiz. Podgorica, Tivat ve Dubrovnik gibi hiç fena olmayan hava ulaşım bağlantılarımız var. Yılda 240 gün güneşli ve ılıman bir iklimimiz var. Yapmamız gereken tek şey, bilişim şirketlerini cezbedecek esnek bir vergi politikası geliştirmektir. Bunun üzerinde çalışmalarımız sürüyor”

Karadağ Avrupa’nın bilişim merkezi, Budva’da bu merkezin kalbi olacak diyen Başbakan Yardımcısı, “Budva artık küçük bir Akdeniz kasabası değil, konut ve iş dünyası için son derece büyük mekansal kapasiteye sahip büyük bir şehir haline geldi. Kış aylarında çoğu konaklama ve iş yerleri boştur. Çünkü Budva kışın neredeyse hiç yaşamaz. İklimi ve temel koşulları ile bu bilişim şirketlerine güzel fırsatlar sunuyor” diye konuştu.

Adreskaradag Mayıs ayının başında yayınladığı bir makale ile bilişim, medikal ve otomasyon sektörlerinin krizde yükselişe geçeceğini öngörmüştü.

—–> Koronavirüsten sonra öne çıkan sektörler <—–

Cumhurbaşkanı Milo Đukanović’in Avrupa’daki en iyi BT planına sahip olan Estonya ziyaretinden sonra devletin BT sektörüne bakışının değiştiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı, bir endüstri olan turizmin dış etkenlere karşı savunmasız olması devlet politikası olarak farklı alanlara ağırlık vermemizi gerektiriyor dedi.