KARADAĞ DÜNYANIN KORONASIZ BÖLGESİ

Pazarlama faaliyetlerinin çekim noktası belirlendi

Ulusal Turizm Örgütü (NTO) Direktörü Jeljka Radak Kukavičić; Dnevne Novine ropörtajında stratejinin altını çizdi: Turizmde tüm pazarlama faaliyetlerimizi “Dünyanın koronasız bölgesi” üzerinde oluşturacağız. Kukavičić, “Temmuz başı sezonun başlamasını planlıyoruz” mesajı verirken, diğer ülkelerle olan turist trafiğinde kontrollerin üst seviyede olmasının çok iyi olacağını belirtti.

2 gün önce önerdik.

Linkte yer alan 2 gün önceki Kardağ’a turizm şoku haberimize eklediğimiz yorumumuzda bu konuya özellikle dikkat çekmiştik. Aklın yolu bir. Korona’yı olabilecek en az kayıpla atlatan ve düşünmek bile istemediğimiz ikinci dalga yaşanmaz ise neredeyse korona krizini atlatmış bir ülke olarak çağıracağımız turistlere, yapacağımız tanıtım faaliyetlerine atacağımız başlık belli : Burada korona yok.

Zorlu bir sezon bekliyor fakat diğer ülkelere göre çok avantajlıyız.

2020 yaz turizm sezonunu karamsarlığa sürükleyen korona krizi ile ilgili “hayata dönüş” döneminde, Karadağ’da Ulusal Turizm Örgütü (NTO) çalışmalarını hızlandırırken drektör Kukavičić’in verdiği röportajın önemli noktalarını sizlerle paylaşıyoruz:

 • Coronavirus salgını tüm dünya için bir dizi sosyal ve ekonomik sonuç doğurdu ve turizm kesinlikle en çok etkilenen endüstri. Karadağ’daki bu yılki sezon, ülkemizdeki salgın durumun gidişatına bağlı olacak.
 • UNWTO’nun (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) tahminlerine göre, turizmde toparlanmanın başlangıç ​​aşaması Temmuz 2020’de olacak. Turizm cirosunun en önemli kısmı milli turistler ve bölgesel talep olacak. Karadağ burada fırsatları görüyor.
 • Ayrıca, turistler için sağlık güvenliği önceliklidir. Önde gelen heaklth HEAKLTH uzmanlarının tahminlerine göre, şimdiye kadarki krizi akışının “kazananları” virüsü ortadan kaldırmaya yakın ülkeler ve Karadağ bunların arasında. Dünyada korona içermeyen ilk bölgelerden biri olması bekleniyor.
 • Ayrıca, turistler için sağlık güvenliği önceliklidir. Önde gelen heaklth uzmanlarının tahminlerine göre, şimdiye kadarki krizi akışının “kazananları” virüsü ortadan kaldırmaya yakın ülkeler ve Karadağ bunların arasında ve ilk dünya korona içermeyen bölgelerinden biri olması bekleniyor.
 • Bu bağlamda, turistlere bir mesaj göndermek ve onlara tatil geçirmek için güvenli bir yer olduğumuzu söylemek istiyoruz.
 • En etkili Avrupa medyalarından bazıları, turistlere kapıları açan ilk destinasyonlardan biri olan Karadağ hakkında yazıyor. İnşa ettiğimiz bu görüntü sayesinde destinasyon seçiminin daralmasını bekliyoruz.
 • Kalkınma ve Turizm Bakanlığı ve NTO, turizm sektörlerindeki yoğun işbirliği ile turizm piyasası hareketlerini analiz ediyor ve şu anda bir sonraki aşama için konsept hazırlama sürecinin bitirme aşamasındayız.

Hedef kitle olarak kimler bekleniyor?

 • Ulusal konuklar kesinlikle odak noktasındalar ve tatillerini kendi ülkelerinde geçirmeleri ve ülkelerini daha iyi tanıma; çeşitli teklifleri değerlendirme fırsatlarını yakalamalarını istiyoruz. 
 • Turizm ekonomisinin ulusal turistlere özel avantajlar sunarak ek güdü sağlayacağına inanıyoruz.Son on yılda elde edilen sonuçlar ve daha fazlası, Karadağ’ın dünya haritasında önemli bir yer aldığını doğruladı.
 • Geleneksel Rus ve Sırp pazarlarının yanı sıra, öncelik verilen pazarlar batı, orta ve kuzey Avrupa ülkeleri.
 • İç pazarın büyüklüğü göz önüne alındığında, turizm kârı, dış pazarlardan ve bölgelerden elde edilen ciro (% 95) tarafından belirlenmektedir. Gelecekte, eylemlerimizin odak noktası, daha önce bahsettiğim pazarları yaymak olacak, ancak konukları tatillerini Karadağ’da geçirmeye teşvik etme olasılıklarını ve yollarını da inceleyeceğiz.

  Otellerin, restoranların ve plaj barlarının 18 Mayıs ve daha öncesinden itibaren ziyaretçilerine kapılarını açabileceğini duyurduk. Yetkili kurumlar otellerde, özel konaklama ve konaklama tesislerinde uygulanacak protokolleri hazırlamaya kararlı.

Önlemler turizmi frenleyecek mi?

Turizm faaliyetlerinin gerçekleşmesi için bir çok risk ve denetim freniyle karşı karşıya kalan turizm işletmeleri için AB den COVID-19 Pasaportu planı geldi. Covid-19 tarafında sorunu olmadığını kanıtlayan kişiler izin verilen ve güveli olan bölgelere seyahat edebilecek. Sınırdan başlamak üzere tur ve bireysel tatil programlarında yeşil ışığı bu pasaport yakacak. Kukavičić verdiği röportajda bu konuya da değindi:

 • AB turizm bakanları toplantısının sonucu, krizden çıkılması için ortak bir plan düzenlenmesi ve “pasaport COVID-19” adlı ortak bir belgenin olma gerekliliği oldu..
 • Gelecekteki AB üyesi olarak Karadağ bu konuya paralel düşünüyor ve tüm inisiyatifleri ve modelleri faaliyetlerimizin hazırlanması; eylem yönleri için kılavuz olarak görüyor. Bölgesel anlaşmalar ve ikili anlaşmalar bu bağlamda büyük önem taşımaktadır.
 • Karadağ gibi benzer salgın düzeyindeki ülkelerle “yeşil hava koridorları” kurmayı başarabilirsek iyi olur.