KARADAĞ GENELİNDE SALGIN İLAN EDİLDİ TEDBİRLER ARTIRILDI

NKT, dün gece yaptığı toplantıda kötüleşen epidemiyolojik durum nedeniyle Karadağ genelinde koronavirüs salgını ilan etti ve bir dizi tedbiri yürürlüğe koydu.

Karadağ’ın tüm bölgeleri için önlemler;

Bugünden itibaren, 7 yaşından büyük herkes için hem açık alanlarda hem de kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale geldi. Bu uygulama, plajlar ve milli parklarda fiziksel mesafe kuralına uymak kaydıyla uygulanmayacak.

Halka açık tüm kamusal alanlarda 40 kişiden, kapalı alanlarda ise 20 kişiden fazla kişinin toplanması yasaklandı. Bu tedbir konutlar için geçerli değil. Toplantılarda fiziksel mesafeye saygı ön koşul.

Diskolar, gece kulüpleri, barlar yüksek risk nedeniyle 6 Ağustos’a kadar kapatılacak. Ayrıca, düğün, mezuniyet, yaş günü kutlamaları ve diğer özel kutlamalara ait yasak halen yürürlükte. Ayrıca 7 Temmuz’da yasaklanan tüm mekanlarda canlı müzik, konser ve DJ performansları ile ilgili tedbir 30 Temmuz tarihine kadar uzatılmıştır.

Bazı Belediyeler için hafifletilen tedbirler;

Andrijevica, Plav ve Gusinje belediye sınırıları içinde kapatılan bar, kafe ve restoranlar Başkent’te uygulanan kurallar çerçevesinde açılacaktır. (06:00 – 22:00 arasında hizmet  verecek)

Rožaje Belediyesinde akşam sokağa çıkma yasağı uygulaması da hafifletildi. 18:00 – 05:00 arasında uygulanan yasak, 30 temmuz tarihine kadar 22:00 – 05:00 saatleri arasında uygulanacak.

Podgorica, Cetinje ve Nikšić’te ikram tesislerinde alınan tedbirler bugünden itibaren, Plužine, Žabljak, Šavnik, Danilovgrad, Tuzi, Kolašin, Mojkovac, Andrijevica, Plav ve Gusinje belediyelerinde zorunludur. Bu tedbiler 30 Temmuz tarihine kadar yürürlükte olacaktır.

Belediyelerde ikram tesislerinin açılış kapanış saatleri hakkındaki tedbir 30 Temmuz tarihine kadar uzatılmıştır.

Rozaje Belediyesindeki toplu taşıma ile ilgili yasaklar 30 Temmuz tarihine kadar uzatılmıştır.

Daha önce 30 Eylül 2020’ye kadar geçerli oldukları açıklanan yabancılara ait oturum ve çalışma izinlerinin geçerlilik tarihi 7 Ekim 2020’ye kadar uzatılmıştır.

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi hakkındaki kanun kapsamında tedbirleri ihlal edenlere para ve hapis cezalarının olduğunu hatırlatarak, Karadağ’da yaşayan herkesi önlemlere uymaya davet ediyoruz.