KARADAĞ KIZILHAÇ’INDAN ONBİNLERCE YARDIM PAKETİ

28.744 aileye 40.748 yardım paketi dağıtıldı.

Karadağ Kızılhaç Teşkilatı (CKCG) bugün Dünya Kızılhaç Gününü kutlayacak. Dünya Kızılay/Kızılhaç günü, teşkilatın kurucusu Henri Dinan’ın doğum gününde kutlanıyor.

Karadağ Merkez Komitesi Genel Sekreteri Jelena Dubak CKCG’nin koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana 28.744 aileye 40.748 yardım paketi dağıtıldığını açıkladı. Yardımların belediyeler aracılığı ile gerçekleştirildiği ifade edildi.  Ayrıca 2.891 kişiye tedarik yapılırken 3.096 kişi de psikolojik destek aldı. Bu çalışmalarda 450 gönüllü, 100 çalışan ve 130 ev hanımı görev aldı.

Jelena Dubak, gönüllülerinden gurur duyduklarını ve zor durumda olanlara yardım etmek için gösterdikleri enerji ve çabadan dolayı minnettar olduklarını söyledi. Dubak sözlerine şöyle devam etti,  “Insanlığın büyük bir gücünü taşıyorlar, hem de olağanüstü koşullarda düzenli mesai kavramına bağlı olarak. CKCG’nin ve dünyanın heryerindeki örgüt çalışanlarını alkışlayalım. Çünkü herkes için heryerdeler, özellikle de en çok ihtiyaç duyulan zamanlarda”

Karadağ’da yaşayan yabancılar da yardımlardan faydalanabiliyor mu?

Biz de adreskaradag.com olarak CKCG çalışanlarını tebrik ediyoruz. Yalnız bu konuda Karadağ’da yaşayan yabancılar olarak merak ettiğimiz başlıklar da var. Türkiye’den, Azerbaycan’dan ve Rusya’dan gelip, geçici çalışma ve oturma izni ile Karadağ’da yaşayan 10 bini aşkın insan var. Bunların bir kısmı yatırımcı statüsünde iken bir kısmı da çalışan durumunda. Son 2 ayda özellikle inşaat, perakende ve turizm sektöründe çalışan yabancıların finansal olarak zor durumda olduğuna dair bilgi notları alıyoruz. Bununla ilgili CKCG’ye sormak istiyoruz;

Karadağ Kızılhaç’ı yardımları Karadağ Vatandaşlarına mı yapıyor?

Yabancılara da yapılıyor ise bu yardımlardan kaç tanesi bu statüye giren ailelere yapılmıştır?

Yabancılara herhangi bir yardım yapılmamış ise, örgütün çalışma tüzüğünde bu konu da bir kısıtlama var mıdır?