KARADAĞ SINIRLARI NEGATİF PCR TESTİ İLE HERKESE AÇILMALI

Karadağlı doktorlar ve insan hakları dernekleri hükümetten sınırların herkese açılmasını talep etti.

Son 2 gün içinde yapılmış negatif PCR testi getirenler ve sınırda test yaptırıp sonucu negatif çıkanlar geldiği ülkeye bakmaksızın Karadağ’a giriş yapabilmeli. Bu cümleler, Karadağ Tıp Doktorları Birliği, İnsan Hakları İçin Hareket Derneği ve Sivil Eğitim Merkezi’nin ortak basın açıklamasından.

Karadağ Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Koordinasyon merkezine çağrıda bulunan sivil toplum kuruluşları dünyanın her bölgesinden özel uçakları veya yatları ile gelenlerin Karadağ’a girebildiğini ancak aynı ülkeden araba ile gelen birisine izin verilmediğini ifade ederken bu ayrımcılığa acilen son verin çağrısı yaptılar.

Ortak basın açıklamasında, Sırp vatandaşlarının Bosna-Hersek üzerinden giriş yapabildikleri ama doğrudan Sırbistan kapılarının kapalı olduğuna değinen konuşmacılar, son günlerde ortaya çıkan 2 vakanın da bu yolla geldiğine dikkat çekti. Bu vakaların Partizan-Kızılyıldız maçını izlemeye gidenler tarafından ithal edildiğini iddia eden konuşmacılar hükümeti bu konuda açıklama yapmaya davet ettiler.

10 gündür yaptığımız yayınlar Karadağlılar tarafından da desteklenmeye başladı.

Adreskaradag’ın da 10 gündür ısrarla mevcut uygulamanın yanlışlığı ile ilgili yaptığı yayınlar, Karadağ’ın sivil toplum kuruluşları ve turizm işletmeleri tarafından da desteklenmeye başladı.  Biz de bu açıklamalar doğrultusunda çağrımızı yineliyoruz. Karadağ sınırları, negatif test sonucu veya covid-19 bağışıklığı kazanmış kişiler için nereden geldiğine bakılmaksızın açık olmalıdır. Karadağ bu kararı ne kadar geç alırsa ekonomisi daha büyük yaralar almaya devam edecektir.