KARADAĞ’DA 2. DALGANIN SEBEBİ OLAN SIRBİSTAN NEDEN ŞEFFAF DAVRANMADI

Karadağ, Koronavirüsün 2. dalgası ile uğraşıyor. Maalesef bu önemli ölçüde Sırbistan’a kaçak giden birkaç sorumsuz insan yüzünden. Ayrıca sınırlarda gerekli kontrollerin yapılmamış olması da pandemi ile bu zamana kadar başarı ile mücadele eden Karadağ hükümetinin en önemli eksikliği.

Peki Sırbistan, bölgenin gelişmişlik ve ekonomik olarak en ileri ülkesi olmasına rağmen neden bu derece başarısız uygulamalar ile hem kendisini hem de bölgeyi tehlikeye attı.

Sırbistanlı yetkiller pandemi başlangıcında yeterli test, solunum cihazı ve tıbbi ekipmana sahip olduklarını Sırbistan’ın pandemi ile mücadeleye hazır olduğunu ifade ettiler. Sırbistan’da tıpkı Türkiye gibi salgın başlangıcından itibaren uzun süre şeffaflık tartışması yaşadı. Bazı basın kuruluşları açıklanan tarihten çok önce Sırbistan’da vakaların görülmeye başlandığını duyurdu. Yine bu basın yayın organlarında çıkan haberlerde muhabir Ana Laliç, Voyvodina Klinik merkezinde tıbbi ekipman eksikliği ve durumun kötü olduğu haberlerini yapmış ancak yanlış bilgilerle halkı paniğe sevketmek suçundan tutuklanmıştı.  Çok geçmeden haberin doğru olduğu yetkillerin açıklamalarına yansıdı.

2.700 solunum cihazı sipariş veren Sırbistan bunlardan 2.200 tanesini alamadı. Yine siparişi verilen PCR testleri de ülkeye hiç bir zaman girmedi. Maske stoklarının da söylendiği gibi yeterli olmadığı gerçeği ile durumu örtpas etmek için çok az sayıda test yapıldı. Aslında olmamasına rağmen normalleşme adımları atıldı ve korona Sırbistan’da inanılmaz bir hızla yayıldı.

Tabi resmi rakamlara bakılınca herşey normal gibi görünüyor. Ancak Sırbistan medyası hastane kayıtlarına dayandırarak verdiği rakamlarda hükümetin 244 olarak açıkladığı ölüm sayısının aslında 632 olduğunu günde yaklaşık 90 olarak açıklanan yeni vaka sayısının ise 300-400 aralığında olduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, halktan toplanan yardımların nereye harcanacağını detaylı bir şekilde açıklanacağını söyledi, 1.008 solunum cihazına sahip olduklarını ifade etti. Bu açıklamadan sadece birkaç saat sonra başbakan Ana Brnabić, solunum makinesi sayısının ve harcama kalemlerinin devlet sırrı olduğunu söyledi. Anlaşılan o ki, Sırbistan Hükümeti ürünleri teslim edemeyecek, yetkin olmayan kişilere sipariş etti. Sonra da bu satın almalar bir anda devlet sırrı oldu.

Sahte bir normalleşme ile tedbirler kaldırıldı. Rakamlar gizlendi.  Olan her yerde olduğu gibi vatandaşa ve dolaylı yollardan Karadağ’a oldu.