KARADAĞ’DA KARANTİNADA KAÇ KİŞİ VAR?

19 Mart-25 Haziran tarihleri arasında Karadağ’daki karantina merkezleri toplam 1.300 kişiye ev sahipliği yaptı. Halen 120 kişi var.

Karadağ 19 Mart’ta başlattığı koronavirüsün yayılımının önlenmesi tedbirlerinde resmi olarak karantina merkezleri belirlemişti. Bu karantina merkezlerinde çoğunluğu pandeminin ilk aylarında olmak üzere 1.300 kişi konakladı. Karantina merkezinde halen 120 kişi bulunuyor.

Farklı ülkelerden dönüş yapan Karadağ vatandaşları ve Karadağ’da geçici ikamet sahibi olan yabancılar pandemi tedbirleri gereği öz izolasyon veya karantina tedbirlerine tabi idi. 19 Mart’tan tedbirlerin hafifletilmeye başladığı 1 Haziran tarihine kadar kendi ikametinde öz izolasyon koşuluna sahip olmayan kişiler devletin belirlediği bu karantina merkezlerinde kaldı.

1 Haziran’da tedbirler kısmen hafifletildi, karantina ile ilgili bazı kurallar kişilerin geldiği ülkelere göre değişiklikler gösterdi.

Şu an uygulamada olan kurallara göre, Karadağ Vatandaşı iseniz veya Karadağ’da ikamet iznine sahip başka bir ülke vatandaşı iseniz, Karadağ’a her koşulda giriş yapabiliyorsunuz. Karadağ’ın öz izolasyon veya karantina koşulu olmadan giriş yapabilen ülkeler listesinden bir yerden geliyorsanız herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan giriş yapabilirsiniz.

Karadağ’ın serbest ülkeler listesinde yer almayan bir ülkeden giriş yapıyorsanız, akredite olmuş bir labatatuvardan negatif sonuçlu bir PCR testi sunmanız sizin kısıtlama olmadan ülkeye giriş yapmanıza olanak veriyor. Ancak sonucunuz pozitif olduğunda veya test yaptırmadan girmek istediğinizde ise karantinada kalmak koşulu ile giriş yapabiliyorsunuz.

Karadağ’da geçici ikamet sahibi olanlar, Karadağ’a giriş yapma konusunda Karadağ vatandaşları ile aynı şartlara tabidir. Karantina merkezinde kalmayı kabul etmek koşulu ile Karadağ’da ikameti bulunan yabancılar da her durumda Karadağ’a giriş yapabileceklerdir.