KARADAĞ’DA OTOYOL BİLMECESİ: YETKİLİLERDEN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Otoyol açılmadan tünellerde çatlaklar oluştu.

Karadağ Ulaştırma Bakanı Osman Nurkovic, çinli CRBC firması tarafından inşaatı sürdürülen ve tamamlanma aşamasına gelen otoyol inşaatında incelemelerde bulundu. Ulaştırma Bakanlığı denetmenleri tarafından yapılan incelemelerde bazı tünellerde çatlaklar oluşmaya başladığını bunların onarımının müteahhit firmanın yükümlülüğünde olduğunu söyledi.

Klopot ve Vilac tünellerindeki çatlakların onarılması gerektiğini ifade eden Osman Nurkovic, Vjeternik ve Kosman tünellerindeki çatlakların ise henüz küçük boyutlarda olduğunu ve şimdilik iyileştirici bir önlem gerektirmediğini söyledi.

Tünellerin iyileştirilmesi için Bakanlık tarafından ek ödenek verilmesininin söz konusu olmadığını söyleyen Osman Nurkovic sözlerini şöyle sürdürdü: “Denetleme birimimiz Klopot ve Vilac tünellerinde 1 mm’den büyük çatlakların inşaat kalitesinden kaynaklanmadığını, tünelin betonarme olmayan segmentlerinin üretimi sırasında sıcaklık farklarından meydana gelen yaygın bir sorun olduğunu iddia etti.

Bakanlık denetleme birimi yükleniciye çatlaklarla ilgili test yapma talimatını verdi. Ayrıca Bakanlığın, kaplamanın öngörülen standartlara getirilmesi için gereken iyileştirilmelerin yapılması hususundaki direktifleri Çinli firmaya iletildi. Bakan Nurkovic, çatlakların inşaatın stabilitesini etkilemediğini ancak yine de onarılması gerektiğini söyledi.

890 milyon avro muhamman bedel vardı, maliyeti şimdiden 1 milyar avroyu aştı

2017 yılı başında inşaat ruhsatı verilen Klopot tünellerinin uzunluğu 985 (sol) ve 815 (sağ)  metre ve Vilac Tünellerinin ise 815 (sol) ve 950 (sağ) metredir. Geçtiğimiz günlerde müteahhit firma bir açıklama yaparak koronadan dolayı inşaatın tamamlanması için ek süre ve ödenek talebinde bulunmuştu. Osman Nurkovic bu iddiayı reddetti ancak Monteput başkanı bu açıklamayı Karadağ Basınına yapmıştı. Öte yandan IMF otoyolun maliyetinin belirlenen rakamın ¼ oranında bütçeyi aştığı konusunda hükümeti uyardı. 890,6 milyon avroya mal olacak ilk etap için şimdiye kadar yapılan ödemelerin bir milyar avroyu aştığını ifade eden IMF’ye cevap veren yetkililer kredilerin dolar kuru üzerinden alındığını, anlaşmanın imzalandığı tarihten bugüne kadar oluşan kur farkının 130 milyon avro olduğunu söylediler.

Başbakan: 30 Eylül’de bitecek. Maliye Bakanlığı: Gelecek yılın ilk yarısında tamamlanacak

11 Mayıs 2019 bitirilmesi gereken ilk etap çalışmaları çeşitli nedenlerle bir yıl daha uzatılmıştı. Başbakan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile 30 Eylül tarihini vererek gecikmeyi resmi ağızdan duyuran ilk kişi olmuştu. Ancak Maliye Bakanlığı Devlet Bütçesi Genel Müdürü Bojan Paunovic inşaatın büyük olasılıkla gelecek yılın ilk yarısında tamamlanacağını iddia etti.