KARADAĞLI TURİZMCİLER: SEZON EKİM AYINA KADAR UZATILSIN

Budva Turizm Ofisi Fiyatların %30 düşecek demişti.

Bu yıl Karadağ’da turizm sezonunun başlangıcı dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle Temmuz ayına ertelendi. Dünya’da turizme dayalı ekonomisi olan bütün ülkelerden peş peşe ekonomik destek paketleri geliyor. Karadağ hükümeti de gelecek hafta turizme verilecek destekler ile alakalı bazı kararlar alacak. Budva Turizm Ofisinin bu hafta içinde yaptığı açıklamada bu yıl Karadağ’da fiyatların düşeceği ifade edilmişti.

Turizm Sezonu Ekim ayına kadar uzatılsın

Turizmciler de endişeli bekleyiş devam ederken bugün sektörden bir firma sezonun Ekim ayına uzatılması yönünde bir teklif sundu.  Chedi Otel genel müdürü Marc de Rujiter Karadağ Radyosuna  (RTCG) verdiği demeçte NKT’nin tedbirleri hafifleterek oteller ve yiyecek/içecek tesislerinin açılmasına izin verdi. Artık sınırların açılmasını bekliyoruz. İlk kafilenin gelişi Temmuz ayında olacak. Geçtiğimiz yıllarda Nisan ayında başlayan sezon 3 aylık bir gecikme ile başlayacak. Bu nedenle sezonun Eylül, hatta Ekim ayına kadar uzatılması lazım, dedi.

Fiyatların düşmesi, Turist kalitesini de düşürür.

Karadağ’da konaklama ücretlerindeki düşüş haberine de tepki gösteren de Rujiter, dünya turizm haritasında Karadağ’ın bugüne kadar elde ettiği faydanın fiyatların düşüşü ile boşa gideceğini ve düşük fiyatlı konaklamanın turist profilini değiştireceğine inanıyor. Özellikle Almanya ve İngiltere’den konukları ağırlayan tesis, fiyatları düşürmek yerine turistlere güven veren politikaların daha faydalı olacağını ifade ediyor.