KARADAĞ KLİNİK MERKEZİ’NDE (KCCG) KORONAVİRÜS HASTASI KALMADI

Bugün yeni bir Covid-19 vakası kaydedilmedi. Böylece son 6 gün içinde Karadağ’da yeni koronavirüs vakası tespit edilmedi.

Podgorica’da Karadağ Klinik Merkezinde artık koronavirüs hastası yok

KCCG direktörü Dr. Jevto Erakovic, şu anda Karadağ Klinik Merkezinde (KCCG) pandeminin Karadağ’da tespit edilmesinin ardından ilk hastanın, hastaneye yatışından 49 gün sonra artık COVID-19 hastası olmadığını duyurdu. Erakoviç, bunun ülkedeki iyi epidemiyolojik durumun bir göstergesi olduğunu söyledi, ancak yine de tedbirli davranılması ve Ulusal Koordinasyon Kurumu’nun direktiflerine bağlı kalınması gerektiğini söyledi.

6 Mayıs tarihi itibariyle Karadağ’da hastanede tedavi gören yalnızca bir hasta kaldı. Koronavirüs tedavisi gören son hasta Berane Genel Hastanesinde. Halk Sağlığı Enstitüsü müdür yardımcısı Dr. Senad Begic, yaklaşık 8.500 koronavirüs testinin yapıldığını ve Karadağ’ın test oranını bir milyon kişi başına 10.000’in üzerine çıkardığını söyledi. 

Begic, sınırların açılmasının kaldırılacak son kısıtlamalar arasında olacağını yineledi. Anaokulları için, yetkililerin temkinli olacağına inanıyor. Çünkü bu sadece çocuklar için değil, ebeveynler ve diğer aile üyeleri için de tehlikeli olabilir. Begic, maskelerin  zorunlu olarak kullanılmasının önemini tekrarladı.

Devletin işletme yardımından 5.669 işletme yararlandı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında hükümetin, işletmelerin kullanımı için duyurduğu yardımlar için, bugüne kadar, 6.230 işletme ve işletme sahibi için başvuruda bulunmuştur. Bu başvuruların% 91’i onaylanmıştır.