KORONAVİRÜS SALGININDA BİR UÇAĞA BİNMEK NE KADAR GÜVENLİ

Birçok havayolu şirketi uzun süren aradan sonra uçuşlarına devam etmeyi planlıyor. Easyjet sınırlı sayıda operasyonu bu ay başında başlattı. Ryanair ise standart uçuşlarının %40’ı oranında bir uçuş planı hazırladığını duyurdu.

Koronavirüsün dünyada pandemi oluşmasının sorumlusu olarak gösterilen hava yolu şirketlerinin trafiği nisan ayında %95 oranında düşerek havacılık tarihinin en düşük noktasına geriledi. Peki şimdi havayolu şirketlerinin tekrar faaliyete geçmesi yeni riskler oluşturacak mı? İnsanlar bu yaz popüler tatil noktalarına seyahat ederken enfekte riski taşıyacaklar mı?

Bu konuda çok net bir şey söylemek çok mümkün değil. Çünkü Covid 19 virüsü nispeten çok yeni ve şimdiye kadar yapılan araştırmalar diğer bilinen solunum yolları enfeksiyonları ile ilgili çalışmalar olarak kayda geçti.

Mevcut bilgilere dayanarak ABD hastalık kontrol ve önleme merkezleri enfeksiyon kapmış kişilerin önünde ve arkasındaki 2 sırada oturan kişileri izlemeye alarak bir model çıkarmaya çalışıyor. Bunun için de Atlanta’daki Amyory Üniversitesinin 2018 yılunda yaptığı bir modellemeyi kullanıyorlar. Yapılan araştırmada enfekte olmuş yolcunun bir metre çapında bir etki alanı olduğu belirlenmiş. Ancak bu modellemenin aksine grip ve sars salgınlarında uçakta bulunan pek çok kişinin enfekte olduğu kanıtlanmıştı. Fakat üniversitedeki bilim insanları bulaşmanın uçağa biniş ve inişlerdeki sosyal mesafenin korunmamasından ve havaalanlarındaki kontamine yüzeylerle temastan kaynaklandığını belirttiler. Simülasyon modelinde uçuş ekibinin temaları neticesinde birkaç kişiye virüs bulaştırabilecekleri ortaya konulmuş, sonuç olarak hasta veya virüslü uçuş ekibinin uçuşuna kesinlikle müsade edilmemesi tavsiyesinde bulunulmuştur.

Covid 19 salgını başladıktan sonra araştırılan uçuşlarda, Guanzu-Toronto uçuşunda 2 yolcunun enfekte olduğu tespit edilmiş, 350 yolcu ile 15 saat süren uçuş sonucunda başka hiç kimseye virüs enfekte olmadığı açıklanmıştı.

Yapılan sınırlı sayıdaki araştırmanın çıkardığı sonuçlara göre, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulduğu müddetçe, uçak yolculuklarındaki risk, sokaktaki risk ile veya bir AVM’deki risk ile eşdeğer diyebiliriz.