LİSTEDE TÜRKİYE YİNE YOK

558 aktif vaka ile bu hafta da listeye giremedik.

Karadağ Halk Sağlığı Enstitüsü’nün bugün yaptığı toplantı sonucunda açıklanan, Karadağ’a giriş yapabilen ülke vatandaşları güncellenmiş listesinde, Türkiye yine yer almadı. Ülkeler için 100.000 nüfusta 25 vaka sınırının altını şart koşan Karadağ Hükümeti, 21.338 mevcut vaka açıklayan Türkiye’ye listede yer vermedi. Orana göre alt sınırımız olan 20.780 vaka için 558 aktif vakaya ulaşmamız gerekiyor.

Kötü bir sürpriz olmaz ise haftaya

Türkiye’nin korona ile mücadele eğrisi hesaplandığında önümüzdeki hafta güncellenecek listede yüksek oranda yer alacağız. Yaşanacak kötü sürpriz gelişmeler ve Karadağ Hükümeti’nin insiyatifi düşünüldüğünde bu tahmine göre program yapmamanızı önerirken, yine de ümidimizi korumaya devam ediyoruz.

Ülke eklenmedi ülke çıkarıldı

Bu hafta güncellenen listeye, herhangi bir ülke şartları karşılamadığı için ekleme yapılmadı. Yalnız mevcut şartları kötüye giden

  • Mısır
  • Haiti
  • Irak
  • İsrail
  • Surinam

ülkeleri geçen hafta listedeyken güncellenen listede yer almadı.

Özellikle Sırbistan açıklaması yapıldı.

Yayınlanan güncelleme sayfasında özellikle Sırbistan ile ilişkilerin iyiye gittiğini fakat son haftada gerçekleşen olağan dışı iyileşme hareketi için açıklama istendiğini; fakat tatmin edici bir açıklama gelmediğini belirtilirken; bu yüzden listede Sırbistan’ın yer almadığı doğrultusunda bilgi verildi.

Dikkat çeken bir diğer husus ise bu önlemlerin Karadağ’da yaşayan halkın ve misafirlerin sağlığı için alındığı açıklamasıydı.