MAYIS AYI MAAŞ DESTEKLERİ İÇİN BAŞVURU 1 HAZİRANDA

Önceki dönemlerde 13.260 işletmenin 56.000 çalışanına 14.5 milyon euro destek ödemesi yapıldı

Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekulic kriz sonrası Karadağ Ekonomisi hakkında bir gazeteye mülakat verdi. Toparlanma sürecinde olduklarını ifade eden Sekulic, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen maaş sübvansiyonları konusunda şu ana kadar 13.260 talebin onaylandığını, 56.000 çalışan için toplam 14.5 milyon euro tutarında brüt maaş tutarında ödemenin bütçeden yapıldığını kaydetti. Ekonomi Bakanı kendilerine gelen talebin 15.000 civarında olduğunu ve bu taleplerin büyük çoğunluğunun onaylandığını söyledi.

Turizm sektörü öncelikli destekleniyor

Maaş desteği ile ilgili karar alma aşamasının nasıl işlediğine değinen Draga Sekulic, Destek programına başvuran girişimcinin yapısı, çeşitli endüstrilerdeki mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin iş yapabilirlik oranları, cirosal düşüşleri, tamamen kapanmaları gibi kriterlere göre değerlendirme yaptıklarını ve sınıflarına göre %50 – %70 veya %100 oranında maaş sübvansiyonu verdiklerini söyledi. Özellikle turizm sektörünün savunmasız olduğunu ifade eden Ekonomi Bakanı çalışanları karantinaya alınan, kendi kendini tecrit etmek zorunda kalanlar da destek kapsamından öncelikli faydalananlardır, dedi.

Muhasebecinize danışın

Çok sayıda şirketin, çalışma durumuna bakılmaksızın Mayıs ayı için maaş desteği almaya hakkının olduğunu söyleyen Draga Sekulic Mayıs ayı için başvuruların 1 Haziran’da başlayacağını duyurdu.

“Başvurular ile ilgili yeni bir sistem oluşturduk” diyen Ekonomi Bakanı, “Talepleri analiz için karmaşık detayları ve ek bilgi-belge istemeden tek bir belge ile başvuru yapılabiliyor. Elektronik imza kullanımı ile çevrimiçi takip edilen başvuruların sunulmasından 24-28 saat sonra çalışanların destek ödemeleri yapılıyor. Bu yenilikçi uygulama çözümü ile ana hedeflerden birisi olan çalışanlara sübvansiyon ödeme hızı açısından yüksek bir verim yakanlanmıştır” diyerek sözlerini bitirdi.

Mayıs ayı için destekleri için yenilenen sistem, elektronik imza ve çevrimiçi takip ile ilgili muhasebecilerinizden bilgi almayı unutmayın.