MONTENEGRO HAVAYOLLARI: HEDEFİMİZ DAHA FAZLA TURİST TAŞIMAK

İlk Uçuş Belgrad’a

Montenegro Havayolları planlanan uçuş askıya alınmasını 15 Mayıs’a kadar uzattı, ancak ticari operasyonlara Haziran ayına kadar yeniden başlaması beklenmiyor. Karadağlı ulusal taşıyıcı, bu yıl Karadağ’a mümkün olduğunca çok turist getirmenin bir misyon olduğunu söyledi.

Avrupa genelindeki birçok havayolu şirketi koronavirüs pandemisinin önlemlerinin bir parçası olarak uçuşlarını durdurdu. Bu kapsamda Karadağ Havayolları da tüm ticari uçuşları 16 Mart’itibariyle geçici olarak askıya aldı.

 Karadağ, ülkeye sıkı seyahat kısıtlamaları getirilmesinin ardından COVID-19 vakasının görüldüğü son Avrupa ülkesi oldu. Şubat ayında Karadağ Sağlık Bakanlığı, Karadağ ile Kuzey İtalya arasındaki tüm seyahatler için bir yasak çıkardı. Büyük charter uçucuları Wizz Air ve Ryanair’i etkili bir şekilde yasakladı.

 Kırılgan turistlerin olmadığı bölgelere ağırlık verilecek.

Karadağ Havayolları topraklanmış durumda ve mevcut uçuşu askıya alma işlemi 15 Mayıs Cuma gününe kadar resmi olarak yerinde. O gün, havayolu iki ay içinde Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Ancak Karadağ ulusal havayolu şirketi 15 mayıs 2020 Cuma günü Belgrad’a uçuş planlıyor. Ancak bunun önünde 2 engel var. Hem Ulusal Koordinasyon Kurumu (NKT) kararına göre uluslararası ve şehirlerarası seyahat yasaklarının 1 Haziran tarihine kadar devam etmesi hem de Sırbistan Havalimanlarının 18 mayıs tarihine kadar açılmayacak olması. Bir uçuş gerçekleşse bile bu en erken 18 mayıs tarihinde olabilecek.

Hedefini mümkün olduğunca çok Turist getirmek olarak açıklayan havayolu şirketi bu misyon doğrultusunda kırılgan turist talebinin yoğun olduğu bölgeleri ikinci plana atacak. Öncelikle Sırbistan, Slovenya ve Rusya rotaları ağırlıklı bir planlama yapılması bekleniyor.

Büyük havayolu şirketleri ile yapılan ortak uçuşlar devam edecek.

Frankfurt, Paris ve Viyana, Karadağ Havayollarının büyük havayolu şirketleri ile ortak uçuş organize ettikleri büyük havalimanları. Mesela Viyana uçuşları sabahın erken saatlerinde organize edilerek Avrupa’nın diğer ülkelerine bağlantılı uçacaklar için iyi bir alternatif sunuyor. Seyahat yasaklarının kalkmasından sonra büyük şirketlerle yapılan ortak uçuşlara da devam edilecek.

 Geçen yılın ikinci çeyreğinde 14 milyon dolar gelir elde eden Montenegro Havayolları özellikle Tivat Havaalanına ek seferler koyarak bu yıl uçuş yasağından kaynaklanan zararını minimize etmenin planlarını yapıyor.