MUGOŠA VİRÜSÜN NEDEN YAYILDIĞINI AÇIKLADI: VATANDAŞLAR TEMASLARINI GİZLİYOR

Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Dr. Boban Mugoša, basın toplantısında koronavirüsün yayılım hızının neden yüksek olduğu konusunda tespitlerini paylaştı.

Virüs bana zarar vermeyecek düşüncesinden kurtulmalıyız diyen Boban Mugoša, koronavirüs aşısının kısa süre içinde çıkmayacağını, bu nedenle yaşamak ve çalışmak için önceki hayatımızdan daha farklı yeni kuralları olan bir düzene alışmak zorunda olduğumuzu bildirdi.

Çok kolay yayılan bir virüs ile karşı karşıya olduğumuzu hatırlatan Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü, koronavirüsün sadece yaşlılar için tehlikeli olduğu düşüncesinin de yanlış olduğunu, hemen hemen her yaştan insanın virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Boban Mugoša, ikinci dalgada hastalığın herkes için zor ve acılı seyrettiği konusunda da vatandaşları uyararak herkesi sorumlu olmaya davet etti.

Bazı vatandaşların temaslarını gizlemesi virüsün hızlı yayılmasına neden oldu.

Boban Mugoša enfekte olan bazı vatandaşların temaslarını gizlemesi sonucunda virüsün beklenenden daha hızlı ve çok bölgeye yayıldığının altını çizerek, vatandaşlardan enfeksiyonun bir utanç kaynağı olmadığını anlamalarını istiyorum, dedi. Kişilerin adını vermenin, o kişilerin karantinaya alınacağı veya test edileceği anlamına gelmediğini özellikle vurgulayan Boban Mugoša, bilgiye sahip olmanın salgını kontrol altına almanın tek yolu olduğunu kaydetti. Boban Mugoša, herhangi bir gizli bilginin hepimizin sağlığını tehlikeye attığı konusunda vatandaşları uyardı.

Tedbirler salgını en kısa sürede durdurmak için alındı.

NKT’nin dün yürürlüğe giren yeni tedbirleri ve salgın ilan edilmesi hakkında da açıklama yapan Boban Mugoša, “Tüm bölgelerde maske takmak gerekli bir önlem. Çünkü hastalık enfeksiyon olmadığı yerlerde bile yayılıyor. Bu önleme herkesin uymasını istiyorum. En temel önlemlerden birisi ve en iyi sonuçları veriyor” diyerek maske takmanın önemini vurguladı.

Maskelerin sadece doğru kullanımı ile korunabileceğimizi söyleyen Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü, “Maske ağzı ve burnu örtecek şekilde takılmalı, çene ve burnun altındaki maske bir aldatmacadır” dedi.