NKT: DİNİ TÖRENLERE KISITLAMA !

Ulusal Salgın Hastalıklarla Mücadele Kurumu (NKT) bu gece tüm dini toplulukları faaliyetlerini kısıtlama kararı aldı:

“İbadethanelerdeki törenler vatandaşların katılımı olmadan gerçekleştirilecek”

Karadağ Hükümetinin açıklamasına göre yalnızca bugün Karadağ genelinde dini törenlere 1.350 kişinin katıldı. Uzman sağlıkçılara göre bu törenler salgının yayılmasında büyük rol oynayabilir. 

Risk büyüyor !

“Bu törenlerde yalnızca bir kişinin korona virüsü taşıması durumunda,ülkemiz salgını kontrol altına almakta çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalabilir.Özellikle bu salgın döneminde, dini ayininlerimizin çok problemli bir kısmının olduğu sonucuna varıldı.Aynı çatal bıçak takımı (bir çay kaşığı) kullanarak birden fazla insan sembolik gıda tüketiyor. “dedi.

Ulusal Salgın Hastalıklarla Mücadele Kurumu (NKT): İbadethanelerin kapatılmayacağını,din adamlarının görevlerine devam edeceklerini; ancak dini ritüellerin halk katılımı olmadan yapılacağını açıkladı.

NKT: DİSİPLİNSİZLİK ÖLDÜRÜR !

Ulusal Salgın Hastalıklarla Mücadele Kurumu (NKT): “Birincil hedefimiz halk sağlını korumak ve bu hedefe yönelik kararlı adımlar atmaktır. Bu bağlamda aldığımız tedbirlere uyulması hususunda ısrar ediyoruz. Üzülerek söylemeliyiz ki; iki gün önce, yakın aile içindeki cenaze törenlerinin düzenlenmesi hususunda alınan tedbirlerin kabul edilemez şekilde ihlal edildiğini raporlamış bulunmaktayız. Disiplinsizlik öldürür. Disiplinsizliği nedeniyle kimsenin başkalarını tehlikeye atma hakkına sahip olmadığını; disiplinli olmanın ve diğer bireylerin uyarılmasının bir vatandaşlık görevi olduğunu belirtmek isteriz ”dedi.

Ulusal Koordinasyon Birimi, herkesi ulusal sağlığın koruma çabalarına yardım etmeye ve bu çalışmalara katkıda bulunmaya davet etti. 

“Takip eden günlerde her destek eli açıktır. Bu nedenle, birlikte, tam güçle devam etmek istiyoruz. Ortak hedef, Karadağ vatandaşları için mümkün olduğunca fazla canı korumak olmalı.”