ÖNLEMLER SERTLEŞİYOR, CAFE, RESTORAN VE BARLAR…

NKT, virüsün yayılmasının engellenememesi üzerine önlemleri artırmaya devam ediyor. Kuzey bölgelerde resmen salgın ilan edildi.

NKT’nin bugünkü toplantısının ardından koronavirüs ile mücadele için alınan önleler sertleşti. Sahil bölgesi hariç, tüm Karadağ’da kafe, bar ve restoranların kapanış saati 22:00 olarak değiştirildi. Kuzey bölgelerde bu tesisler bir hafta boyunca kapalı kalmaya devam edecek. Kafe, restoran, bar ve benzeri eğlence mekanlarında tüm eğlence aktiviteleri durduruldu. Konser, canlı müzik, solo veya grup performansları, DJ programları vb. türden hiçbir aktiviteye izin verilmeyecek.

Sosyal mesafenin korunamayacağı açık alanlarda da maske takmak zorunlu hale geldi.

Kuzey bölgelerde resmen salgın ilan edildi

NKT açıklamasında, “Özellikle tehlike altında olan Kuzey ve merkez şehirlerde ve ülke genelinde yeni keşfedilen koronavirüs enfeksiyonlarının sayısındaki sürekli artış ve artan sayıda hastanın enfeksiyon kaynağının tespit edilememesi, virüsün belirli bölgelerde yaygın yerel bulaşma evresinde olduğunu göstermektedir. NKT, sağlık bakanlığına Bijelo Polje, Berane, Petnjica, Rozaje ve Gusinje’de bulaşıcı hastalık salgını ilan etmesi konusunda izin vermiştir.” denildi.

Kurul ayrıca, Rozaje için 15 Temmuz’a kadar geçerli önlemler 25 Temmuz’a, Gusinje için 2 Temmuz’a kadar geçerli önlemler 17 Temmuz’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Yeşil listede yer alan ülke vatandaşlarının giriş protokolü

Ulusal Koordinasyon Kurumu, Karadağ’ın ekonomik ihtiyaçlarına saygı duyarak Birleşik Krallık, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Beyaz Rusya’yı ek koşul olmadan Karadağ’a giriş imkanı sağlayan yeşil listeye dahil etti. Bu ülkelerden gelen ve herhangi bir virüs belirtisi göstermeyen kişiler devletin yetkili kurumları ile temas kurarak, yolcuların, iniş, biniş ve kontroller esnasında uygulanacak protokoller üzerinde anlaşma sağlanarak ve bakanlığın belirlediği veya belirleyeceği diğer koşullara da uymak suretiyle Karadağ’a kabul edileceklerdir.