PODGORİCA’DA TEDBİRLER UZATILDI

Karadağ’da kontrol altına alınamayan pandemi için Başkent’te 24 Temmuz’a kadar alınan tedbirler ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Hükümet yetkili organlara denetimlerin sıklaştırılması talimatını verdi.

Önceki hafta Başkent Podgorica’da uygulanmaya başlayan önlemler, pandeminin kontrol altına alınamaması nedeniyle dün akşam yapılan NKT toplantısında uzatıldı. Şu anda 822 enfekte vaka ile Karadağ’da en fazla virüsün yayıldığı bölge olan Podgorica’da hükümet alarma geçti. Gerek kamu gerekse özel kurumlarda denetimlerin sıklaşacağı ve tedbirlere uymayanlar için cezai işlem yapılacağı bildirildi.

Karadağ’da maske takmayanlara ağır cezalar geliyor.

İş yerinde maske kullanmayan kişilerin tespit edildiği tüzel kişilere 2.000 ila 20.000 avro arasında, tüzel kişiliğin sorumlu müdürüne 500 ila 2.000 avro arasında, şahıs işletmelerine 500 ila 6.000 avro arasında ve maske kullanmayan vatandaşlara 100 ila 2.000 avro arasında para cezası uygulanacak.

NKT’nin Podgorica’da uygulamasını uzattığı önlemleri bir hatırlayalım;

1- Halka açık yerlerde toplanmak maske takmak ve 2 metrelik sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla 40 kişiye kadar mümkündür. Kapalı alanlarda bu sayı 20 kişi ile sınırlıdır.

2- 7 yaşından büyük çocuklar dahil olmak üzere iç ve dış mekanlarda koruyucu maske kullanımı zorunludur. Bu yükümlülük konutlar için geçerli değildir.

3-İkram tesisleri (kafe-bar-restoran ve otellerin işlettiği kafe ve restoran bölümleri de dahil) çalışması şu kurallara göre yapılacaktır:

  • Kapalı alanda yemek servisi yapılacak masada 2 kişi, teras veya dış alandaki masalarda 4 kişi bulunabilir. Self servis hizmeti yasaktır.
  • Karadağ Halk Sağlığı Enstitüsünün önerileri doğrultusunda masalar arasında en az 2 metre mesafe bırakılmalıdır.
  • Karadağ Halk Sağlığı Enstitüsünün tavsilerine uygun olarak, ortak alanların ve mobilyaların ve ekipmanlar dezenfekte edilmelidir.

4- Fitness merkezleri ve spor salonlarında hizmet organize edenlerin 10 metrekare alanda 1 kişi olacak şekilde çalışma alanını düzenlemesi gerekmektedir. Salonda en fazla 20 kişi bulunabilecektir. Karadağ Halk Sağlığı Enstitüsünün belirlediği sosyal mesafe ve diğer önlemlere uyma yükümlülüğü ile çalışmalar sürdürülebilir.

5- Toplu taşıma araçları ve kendi aracınızı kullanırken (ortak aile üyeleri dahil) maske takmak zorunludur. Toplu taşıma ve özel ulaşımda Halk Sağlığı Enstitüsünün diğer talimatlarına da uyulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir