PODGORİCA’NIN KARANTİNAYA ALINMASI DA BİR SEÇENEK

Bu sözler, RTCG canlı yayınına katılan ülkenin en büyük sağlık kurumunun müdür yardımcısı Nemanja Radojeviç’e ait.

Nemanja Radojeviç, bu sabah Karadağ’da 2 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Hastalardan birisi Podgorica diğer ise Bar hastanesinde koronavirüs tedavisi görüyordu.

Dün açılanan raporda, Karadağ’da yapılan 612 testin sonucunda 98 pozitif vaka tespit edilmesiyle 1783’e ulaştı. Başkent Podgorica’da hızla yayılan virüs bu şehirdeki enfekte olmuş insan sayısını ise 773’e yükseltti. Geçtiğimiz günlerde de sorulan soru Nemanja Radojeviç’e sabah programında tekrar soruldu; “Podgorica kapatılacak mı?”

Hastalığın hızla yayıldığını bildiren Nemanja Radojeviç, daha fazla insanın enfekte olması durumunda seçenekler arasında Podgorica’nın karantinaya alınmasının da bulunduğunu söyledi. Ancak  şimdilik ihtiyaç duyulmadığını da sözlerine ekledi.

Karadağ’da toplam 64 sağlık çalışanına koronavirüs enfekte olduğunu söyleyen Nemanja Radojeviç, bunlardan 17’sinin doktor, 29’unun tıbbi teknisyen, 18’inin ise yardımcı sağlık çalışanı olduğunu bildirdi.

Karadağ’daki hastanelerin iki kısım halinde hizmet verdiğini bildiren Nemanja Radojeviç, bir kısımda koronavirüs hastalarına hizmet verilirken diğer bölümde ise genel sağlık hizmetlerinin devam ettiğini vurguladı.