PROTESTOLAR YAYILIYOR ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

Karadağ’da akşam saatlerinde bütün şehirlerde protesto gösterileri vardı. Olaylarda 49 kişi gözaltına alındı, 11 kişi yaralandı.

Budva Belediye Başkanının görevden alınması sonucunda dün Budva’da olaylar ve tutuklamalar vardı. Olaylarda bir polis memuru ve belediye başkan vekili yaralanmış 17 kişi ise tutuklanmıştı.

—> Budva Belediyesi’nde kaos sürüyor. Yeni başkan yaralandı —<

Olaylar muhalefet milletvekillerinin örgütlemesi ile gece boyu bütün şehirlere yayıldı. Polis ve resmi binalar taşlandı, yollar ulaşıma kapatıldı, polisler yaralandı. Çok sayıda gözaltı olayı yaşandı.

PODGORİCA

Akşam saatlerinde Marina Jocic ve Milun Zogovic önderliğinde yaklaşık 70 kişiden oluşan proteso gösterisi Podgorica Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Akşam saat 20:00’da başlayan izinsiz gösteride polis saat vatandaşlara dağılma uyarısı yaptı. Polisin uyarsına taş ve sopalarla karşılık veren göstericilere polis göz yaşartıcı gazla müdahele etti. Olaylar sonucunda bazı polisler hafif şekilde yaralanırken aralarında milletvekillerinin de olduğu 18 kişi gözaltına alındı.

BAR

Bar’da yapılan izinsiz gösterilerde 4 polis memuru yaralandı, polis izinsiz gösteride taşkınlık yapan 12 kişiyi tutkladı. Polisin dağılma çağrısına taş ve sopalarla karşılık veren protestocu gruba polis müdahele etti. Olaylarda bir polis memuru yaralandı.  Bar emniyeti, olayları kovuşturmak için ilave önlemler alınmaktadır diye açıklama yaptı.

NİKSİC

Bu gece saatlerinde Sava Kovaceviç Meydanı’nda 250’den fazla Niksic sakini muhalefet milletvekilleri Nebojsa Medojevic, Branko Radulovic ve Predrag Bulatovic çağrısı ile izinsiz gösteri düzenledi.  Milletvekili Medojevic, yaptığı açıklamada, vatandaşların yasadışı bir şey yapmadığını, protesto hakkını kullandığını söyledi. Polis müdahelesinin ardından diğer şehirlerdeki durum burada da yaşandı. Olaylarda 4 polis memuru yaraladı, halkı isyana teşvik suçlaması ile 2 milletvekili gözaltına alındı.

DİĞER ŞEHİRLER

Berane, Bijelo Polje’de izinsiz gösteriler yapıldı. Akşam saat 22:30’da Berane-Bijelo Polje yolu göstericiler tarafından trafiğe kapatıldı.  Bijelo Polje’de emniyet müdürlüğü önünde toplanan protestocuların izinsiz gösterisinde herhangi bir taşkınlık yaşanmadığı bildirildi.

Bütün şehirlerdeki protesto gösterilerinin benzer saatlerde başlaması ve ortak sloganların kullanılması, olayların tek merkezden örgütlendiğini gösteriyor. Polisin sert müdahelesi ile olaylar büyümeden önlendi. Ancak protestoların devam etmesi bekleniyor.