RADOJEVİC’TEN AYRINTILI KORONA RAPORU.

KCCG müdür yardımcısı Nemanja Radojevic, yaptığı basın toplantısında şu anda sağlık kapasitelerinin üçte birinin kullanıldığını söyledi.

Basın toplantısında Karadağ’daki hastanelerde 24’ü KCCG’de, 35’i Bar’da, 57’si Berane’de, 31’i Niksic’de, 25’i Brezovik’te, üçü Kodra’da, biri triyaj hastanesinde olmak üzere 186 pozitif hasta olduğunu söyledi. Pljevlja’da ve Rožaje’deki hastanede de 9 kişi tedavi altında.

“186 hastanın büyük çoğunluğu stabil ve 13’ünün sağlık durumu ciddi. “ Radojeviç, “Bu 13 hastanın biri solunum cihazına bağlı ve dördü invaziv olmayan solunum yardımı almaktadır.”

Son 24 saat içinde ölen insanlar hakkında konuşurken, hastaların genel olarak 80 yaş üzeri olduklarını belirtti.

Halk Sağlığı Enstitüsü müdür yardımcısı Senad Begic’e vefat edenlerin kronik rahatsızlığı olup olmadığı sorulduğunda ellerinde kesin veri olmadığını belirtti.

Bununla birlikte, belirttiği gibi, orta yaşlı insanlar da tehlikede ve kronik rahatsızlığı olmayan insanlar da hayatını kaybetti.

“Bu, hepimizin risk altında olduğunu, bu enfeksiyonun tüm gruplara saldırdığını ve bu epidemiyolojik önlemlerin herkese eşit şekilde uygulandığını gösteriyor.” İfadelerine de yer verdi.

Enstitünün yayın yaparken sadece resmi verileri kullandığını söyledi.

“Veritabanımıza akan veriler, örnek gönderen kurumlara dayanmaktadır. Begic, “Bazen hastaların belediyeler tarafından ilk sınıflandırılmasının zemindeki gerçek epidemiyolojik tabloyu yansıtmaması ve bu nedenle bazı düzeltmeler olması söz konusudur.” Dedi.

İkinci dalgada enfekte olanların ortalama iyileşme süresi sorulduğunda, Begic bunun uzun bir süreç olduğunu söyledi.

“İyileşmenin 40 günden fazla sürdüğü vakalarımız oldu. Dünyadaki birçok kamu sağlığı kurumu, bir kişinin üst üste üç gün boyunca ateşi olmamışsa ve teyit edilen enfeksiyondan bu yana en az on gün geçmişse iyileştiğine inanıyor “dedi.

Ona göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün pozisyonu, 30 ila 40 günlük enfeksiyondan sonra PCR pozitif olan kişilerin çevre için tehlikeli kabul edilmemesidir, çünkü PCR virüsün kendisini değil viral materyalin bir kısmını tespit eder. “

Özel laboratuvarlarda yapılan testlerin geçerliliği sorulduğunda, Begic yeni koronavirüse karşı antikorların saptanmasına dayanan serolojik testlerin birçok laboratuvarda mevcut olduğunu söyledi.

“Bir test, enfeksiyonun nispeten yakın zamanda meydana geldiğini gösteren IGM sınıfıdır. IGG sınıfı testleri, virüse maruz kalmadan biraz daha uzun bir süreyi gösterir. Bu testler, birisinin enfekte olup olmadığını bulmak için değil, enfekte bir kişinin temasını tespit etmek için kullanılır. “dedi.

PCR solunum sisteminde virüsün genetik materyalinin varlığını ortaya koymaktadır.

Podgorica’nın ikram tesislerin çalışmalarını gece yarısına kadar genişletme talebi üzerine yorum yapması istenen Begic, önlemler sıkı ve yeterli bir şekilde uygulandığında IPH’nin gece yarısına kadar çalışan kafelere karşı hiçbir şey yapmayacağını söyledi.

Maskelerin tıbbi koruyucu ekipman olarak kabul edildiğini ve kurallara sonuna kadar uymak gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir