SAĞLIK BAKANI HRAPOVİC: YENİ BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Karadağ Sağlık Bakanı Kenan Hrapović, günler sonra gelen yeni ithal koronavirüs vakası ile ilgili devletin yeni bir sorun ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kenan Hrapović, “Şimdi yeni bir salgına karşı daha dikkatli olmalıyız. Dünya’da ve bölgede yeni sıcak bölgelerin oluşması bizi daha sorumlu davranmaya zorunlu kılıyor.” dedi. Açıklamasına Karadağ’ın ilk periyoddaki başarılarını vurgulayarak devam eden Sağlık Bakanı, koronavirüsün tüm dünyaya getirdiği zorluğa, Karadağ’ın zamanında ve çok iyi yanıt vererek bugün başarılı ülkeler arasında olduğunu, ifade etti.

Bakanın sözlerinden yeni kısıtlamalar yolda anlamı çıkar mı?

Karadağ’ın salgın ile mücadelesi takdir edilecek düzeyde başarılıydı. Ancak pek çok alanda ekonominin durma noktasına gelmesi 2. dalganın önlenmesi konusunda en büyük engel gibi duruyor. Devlet tekrar bazı kısıtlamalar getirebilir, bunun için mutlaka Avrupa Birliğinden ekonomik destek sözü alması gerekiyor. Eğer Avrupa Birliği, Hükümetin talebine olumlu yanıt verirse yeni yasaklar yolda demek yanlış olmaz.

Hükümet zafer sarhoşluğuna kapıldı ve yanlış bir karar aldı.

Karadağ Hükümeti, pandemi ile mücadelede her ne kadar başarılı ise, son dönemde almış olduğu serbest giriş hakkı veren kriterler de bir o kadar yanlış. Bunu geçmiş dönem haber ve yorumlarımızda belirtmiştik. 100.000’de 25 vakanın altında olanlar girebilir gibi, saçma ve hiçbir bilimsel açıklaması yapılamayan kriter yerine, Covid-19 Pasaportu ve girişte test uygulaması adreskaradağ tarafından önerilmişti.

Belli başlı ülkelerden geleceğine inanılan turist hayali üzerine kurgulanan bu plan çöktü. Maalesef biz bir Hırvatistan değiliz. Hırvatların yönlendirme ve tavsiyeleri ile alınan bu kararlar Karadağ’a fayda vermeyecek. Karadağ için tek çözüm test yaptırmayı kabul eden veya Covid-19 pasaportuna sahip kişilerin ülkeye kabul edilmesidir.