TARIMSAL İŞLETMELER İÇİN 20.000 EURO KREDİ

Karadağ Hükumeti Tarım ve Balıkçılık alanındaki projeleri desteklemek için 10 milyon euro ayırdı.

Turizm sektörünün bu yıl beklentilerin altında kalması nedeniyle hükumet alternatif üretimin desteklenmesi için ekonomik destek paketlerini açıklamaya devam ediyor. Bugün tarım ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren işletmeler için 20.000 Euroya kadar kredi verilmesi konusundaki destek paketi hükumet tarafından açıklandı. Karadağ Hükumeti bu konuda 10.000.000 Euro bütçe ayırdı. Krediler tarım ve balıkçılık alanda faaliyet gösteren küçük işletmelerin projelerinin desteklenmesi için verilecek. Yıllık %1,5 faiz oranına sahip olan kredilerin ilk yılı ödemesiz olmak üzere geri ödeme süresi ise iki yıl olarak belirlendi.

Tarımsal istihdam ve inovasyon projeleri de desteklenecek.

Karadağ Yatırım Geliştirme Fonu (IRF) ile Tarım Bakanlığı arasında bugün imzalanan protokole göre, destekler ulusal bütçeden verilecek. Ayrıca bu yıl ilk kez istihdam ve sosyal inovasyon projelerine de destek verilecek. Bu kapsamda verilecek destekler için AB fonları kullanılacak. Tarım Bakanlığı geçtiğimiz günlerde de 17.000.000 Euro tutarında başka bir tarımsal destek fonunu kullanıma açmıştı.

Krediyi kullanmak için muhasebeciniz ile bakanlığa başvurun

Tarım Bakanlığı, üreticilerin mümkün olan en kısa zamanda kredileri alabilmesi için gerekli dokümantasyon ve bilgi için bakanlığa başvuru yapılmasını istedi. Bu kapsamda destek almak isteyen vatandaşlarımız muhasebecileri aracılığı ile Tarım Bakanlığı’na başvuru yapabilirler.