TEDBİRLER ARTIRILDI CAFE BAR VE RESTORANLAR, ANAOKULLARI…

Karadağ’da kötüleşen pandemi etkisinden dolayı önlemlerin artırılmasına karar verildi. Gelecek haftadan itibaren anaokulları kapatılacak, kafe, bar ve restoranların çalışma saatleri kısıtlanacak.

Ulusal Koordinasyon Kurumu (NKT), Karadağ’da koronavirüsün yayılmasını engellemek için yeni tedbirlerin uygulanmasına karar verdi. Karadağ’ın orta ve kıyı bölgelerinde kafe, restoran ve barlar (otellere ait olanlar ve sahildekiler dahil)  saat 24:00’e kadar açık kalabilirler. Karadağ genelinde tüm anaokulları kapatılacaktır. Kafe, Bar ve Restoranlarda, daha önce alınmış olan önlemler geçerlidir. (Sosyal mesafe kuralları, aynı aileden olanlar hariç bir masada 4 kişiden fazla kişinin bulunmaması, hijyen kuralları)

NKT, tedbirlerden elde edilecek sonuçlara göre, yeni önlemlerin alınıp alınmayacağına karar verecektir.

Sırbistan’dan giriş yapan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturumuna sahip kişiler doğrudan karantina merkezlerine gönderilecektir. Bu karar bu geceden itibaren geçerlidir.

Kuzeyde daha sert yasaklar;

Kuzey bölgesinde Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Petnjica, Andrijevica, Rožaje, Plav ve Gusinje belediyelerindeki kötüleşen epidemiyolojik durum nedeniyle, NKT, önlemin ve olası uygulama süresinin uzatılmasının değerlendirilmesinden sonra bir hafta boyunca tüm catering tesislerini askıya almaya karar verdi.

Kapalı ve açık halka açık yerlerde (halka açık toplantılar, halka açık etkinlikler, spor, siyasi, kültürel, sanatsal ve özel toplantılar, düğünler ve diğer etkinlikler) toplantılar yasaktır.

“Dini cemaatler, faaliyetlerini mevcut epidemiyolojik duruma uyarlamak ve dini tesislerde münhasıran vatandaşların varlığı olmaksızın dini törenler yapmakla yükümlüdür. Ortak aile hanehalkı üyeleri ve düzenli çalışma görevleri gerçekleştirenler hariç, aynı anda bir yolcu motorlu taşıtta ikiden fazla yetişkinin taşınması yasaktır, ortak aile hane halkı üyeleri ve kişiler hariç, ikiden fazla kişinin açık halka açık bir yerde taşınması ve tutulması yasaktır.

Ayrıca, açık ve kapalı halka açık yerlerde koruyucu maske kullanmak zorunludur.

“Bu yükümlülük konut binaları için geçerli değildir. Bildiride, “Ortak aile evinin üyesi olmayan kişiler için konut tesislerinde toplantı yapılması yasaktır.”

NKT: Evde çalışmayı öneriyor;

Devlet idaresi ve yerel özyönetim, şirketler ve girişimciler yine bu şekilde evden yapılabilecek tüm işleri organize etmeye davet edildi.

Sırbistan üzeri Karadağ’a girenler karantinaya alınacak

Sırbistan’daki epidemiyolojik durumun gelişmesine bağlı olarak, o ülkeden Karadağ’a giren herkesin bu geceden itibaren karantinaya gönderilmesine karar verildi.

NKT açıklamasında bu konu ile ilgili şu açıklamalara yer verildi: “Karadağ kendisini vatandaşlarına kapatmamaya kararlı, ancak Sırbistan’da, özellikle Karadağ sınırındaki bölgede aktif davaların oranı, en katı epidemiyolojik gözetimi gerektiriyor. Bu nedenle, Sırbistan’dan Karadağ’a giren kişiler, bir sonraki duyuruya kadar evden öz-izolasyona gönderilmeyecek, devlet tarafından belirlenen tesislerde karantinaya gönderilecek “