TİRAN GİDİŞ VE GİRİŞLERDE PROBLEM YOK

Arnavutluk’a giriş sorunsuz

17 Temmuz sabahı rahat rahat Podrorica’dan çıktık ve Arnavutluk’a bizzat girdik. Herhangi bir problem çıkmadı. Montenegro çıkışında çıkabilecek muhtemel sorunlar arasında turis information belgenizin ya da oturum izninizin olmaması / süresi dolmuş olması, kullandığınız araç başkasının ise kullanım vekaletinizin olmaması, kiraladıysanız kiralama belgesi ve araca ait kiralık araç, green card (yurtdışı araç sigortası) belgesinin olmaması olabilir.

Arnavutluk girişinde güncel olarak pasaport dışında herhangi bir test veya belgeye ihtiyaç duyulmuyor.

Arnavutluk yolları normal

Rutin trafik kontrolleri dışında herhangi bir kontrol veya olağanüstü durum yok. Dışarıda halk maskesiz. Kapalı alanlarda göstermelik maskeler çene altında. Yol üstünde ihtiyacınızı giderebileceğiniz tüm tesis ve marketler açık. Trafik ise sakin.

Havalimanında dışarıda bekledik.

Pegasus Kontuarı açılana kadar uçak yolcularını dışarıda beklettiler. Bilet kontrolü yaparak havalimanı içine alıyorlar. Dışarıda bir X-Ray cihazını spreylerle donatarak giren herkesin üzerine solüsyon sıkıyorlar. Havalimanında tahmin edeceğinizi gibi yolcular ve görevliler dışında kimse yok. Tüm havalimanı tesisleri kapalı, alanda farklı noktalara hareket edemiyorsunuz. Girince direk kontuara oradan da x-ray kontrolüne gitmek durumundasınız. Gitseniz de bomboş havalimanı yapabileceğiniz en küçük bir etkinlik yok.

Havalimanı dışında sadece kiosklar var

Tiran Havaalanı’nda alışık olduğunuz dışarıda ve içerideki tüm tesisler kapalı. Kiosklardan EURO ya da LEK kullanarak içecek ve atıştırmalık alabilirsiniz. Euro ve lek 100 çarpanıyla hesaplanıyor. Yani 50 Euro Cent 50 Lek ile aynı.

X-Ray ve Polis kontrolü rutin

X-Ray kontrolü, Polis kontrolü ve uçağa gidişte anormal bir durum yok. Gayet sakin ve sorunsuz bir şekilde uçağa binebiliyorsunuz. Etrafımızda da sorun yaşayan bir yolcuyla karşılaşmadık. Bütün havalimanında size yardımcı olmaya çalışan ve nazik görevliler size eşlik ediyor.

Olağanüstü durumlar olası

Sınır polisleri, Havalimanı görevlileri bu olağanüstü durumda hiç olmadığı kadar tedirgin ve kararsız olabiliyor. Biz her ne kadar yaşamamış olsak da normal zamanda bile kendilerine göre kriterlerle görevliler zorluk yaşatabiliyor. Biz bizzatsorunsuz bir deneyim yaşadık ve sosyal medyadaki bazı paylaşımları görerek bilgilenmeniz için mevcut durumu paylaştık.