TÜRKİYE’DEN FLAŞ KARANTİNA KARARI

Yurt dışından gelenlerden herhangi bir virüs belirtisine rastlanmayanlar, 14 gün kendilerini evde izole etmek koşuluyla, karantinaya alınmayacak.

Sağlık Bakanlığı, yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarla ilgili karantina kararında değişiklik yaptı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından ilgili tüm kurumlara gönderilen bildiriye göre yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlardan giriş noktalarında yapılacak kontrollerde virüs belirtisi göstermeyenler evlerinde kendilerini 14 gün izole etmek suretiyle, herhangi bir semptoma rastlananlar ise doğrudan hastaneye götürülerek tedavi altına alınacak şekilde mevcut uygulamanın değiştiği bildirildi.

Aile hekimlerinin kontrolünde olacak

Uygulamada, havaalanında yapılacak muayenede semptom gösterenlerin havaalanında bulunan izole edilmiş alana alınarak buradan hastaneye sevkinin sağlanacağı, diğer kişilerin ise onay formu imzalamak suretiyle evlerine gitmelerine izin verileceği kaydedildi. Evlerine gönderilen kişiler 14 gün boyunca aile hekiminin gözleminde olacak.

Halen karantinada olanlar 23 Mayıs’a kadar tahliye edilecek

Halen öğrenci yurtlarında karantinada bulunanlar ise süre gözetmeksizin aynı uygulamaya tabi olacaklar, burada bulunan vatandaşlar en geç, 23 Mayıs tarihine kadar evlerine gönderilecekler veya hastalık semptomu gösterenler hastaneye yatırılarak tedavi altına alınacaklar.