URA: YABANCI YATIRIMCILAR KİRA VE VERGİ ÖDEMESİN

Turizm alanında faaliyet gösteren bir STK olan URA hareketi, hükümete,  felakete yol açan kötü turizm sezonu nedeniyle yabancı iş adamlarının denizcilik ve belediyelere ödenen her türlü bedelden ve devlete ait tesislere ödedikleri kiralardan muaf tutulmasına yönelik bir önerge verdi.

Konuyla ilgili bir basın bildirisi yayınlayan URA Hareketi, “Turizm çalışanlarının negatif sonuçlarını amorti etmek gerekiyor. Yabancı işadamlarının Karadağ’da Denizcilik İşletmelerine, Belediyelere ücret ödemekten muaf tutulmasının yanısıra devlete ait tüm konumlar için kira ödemelerinin kaldırılması gerekmektedir. Birçoğu için halen eksi durumda olan bütçelerini ayarlamak için çalışıyor. Bu karar mütevezi bütçeler ile iş yapan pek çok yabancı işadamını rahatlatacaktır. Bu şekilde mevcut yükümlülüklerini yerine getirebilecek ve çalışanlarına maaş ödemesi yapabilecekler”

Son zamanlarda yeniden artan koronavirüs vakaları ve AB’nin Karadağ’ı güvenli ülkeler listesinden çıkarmasının, hükümetin belirlediği projeksiyondan daha kötü sonuçlar doğuracağına dikkat çeken URA “ Ne yazık ki turizmden gelen girişler hesaplamalardaki tahminlerin yakınında bile olamayacak. Aslında tahminler o kadar kötü ki, neredeyse turizm sezonu hakkında konuşacak hiç bir şey yok. Bütçe büyük bir darbe alacak, vatandaşlar büyük darbe alacak.”

Turizm sezonunun geleceği ve yabancı iş adamlarının Karadağ’da kalıcı olabilmesi için bugün verilen önergenin bir an önce yürürlüğe girmesini talep eden URA hareketi, “Bugün verdiğimiz önerge büyük ölçüde yabancı iş adamlarını rahatlatacak ve kontrollü kayıplar ile gelecek turizm sezonu için umutlu olmalarını sağlayacaktır” dedi.